Sinfonia Varsovia Brass
Michał Dąbrówka zestaw perkusyjny
Sinfonia Varsovia
Aleksandar Marković dyrygent
Piotr Matwiejczuk prowadzenie koncertu
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 38 D-dur Praska KV 504 (26’)
I. Adagio – Allegro
II. Andante
III. Presto
Mikołaj Majkusiak Bbrass Concerto na instrumenty dęte blaszane, perkusję i orkiestrę symfoniczną (20’) – premiera (2022)
I. Con forza
II. Grave
III. Ben ritmico
– przerwa –
Robert Schumann III Symfonia Es-dur op. 97 Reńska (32’)
I. Lebhaft
II. Scherzo: Sehr mässig
III. Nicht schnell
IV. Feierlich
V. Lebhaft
W ostatnim koncercie festiwalu przyglądamy się wędrówkom kompozytorów, czyli „kompozytorom w ruchu” na przykładach Mozarta i Schumanna. Praga była jednym z ulubionych miast Mozarta. Podróżował do niej pięciokrotnie, dokonał tam premier Don Giovanniego (1787) i Łaskawości Tytusa (1791) i przypuszcza się, że podczas pierwszego kilkutygodniowego pobytu na początku 1787 roku skomponował i poprowadził premierę Symfonii Praskiej. Mozart miał powiedzieć „Moi prażanie rozumieją mnie”. A jak Mozarta przyjmą mieszkańcy warszawskiej Pragi?
Ostatnia chronologicznie symfonia Schumanna jest muzyczną reminiscencją kilkudniowej, bardzo udanej wycieczki małżeństwa Schumannów wzdłuż Renu. Pogodny nastrój tej muzyki w bohaterskiej tonacji Es-dur, obraz płynącej rzeki i dźwiękowa pocztówka z katedrą w Kolonii to dobry wstęp do rozpoczynających się wakacji. Zanim jednak poddamy się myślom o podróżach w rytm kojącej muzyki Schumanna, zabrzmi jeszcze premiera Bbrass Concerto Mikołaja Majkusiaka. Utwór na duży skład symfoniczny oddaje szczególnie ważną rolę grupie instrumentów dętych i perkusji. Czekają nas skomplikowane rytmy, motoryka, współpraca i rywalizacja poszczególnych grup instrumentalnych.
Dowiedz się więcej o premierowym utworze Bbrass Concerto Mikołaja Majkusiaka.
Zapoznaj się z regulaminem sprzedaży biletów.