20.06
wtorek / 19:00
2023
20.06.2023
wtorek / 19:00

Finał Festiwalu – Koncert Życzeń

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
FestiwalKoncert orkiestrowy

Aleksandra Świgut, kojarzona w ostatnich latach z wykonawstwem historycznym, wraca do wielkiej literatury koncertowej. III Koncert fortepianowy Béli Bartóka to jedno z tych schyłkowych dzieł, które jest sumą życiowych doświadczeń i fascynacji kompozytora. W pierwszej i trzeciej części wyraźnie słyszalne są inspiracje umiłowanym przez niego folklorem węgierskim, zaś w środkowym Adagio religioso, opracowanym na wzór barokowego fugata, nawiązuje do III części późnego kwartetu Beethovena op. 132, w którym kompozytor dziękuję za powrót do zdrowia. W przypadku Bartóka nadzieja ta nie spełniła się – zmarł przed ukończeniem dzieła. Koncert fortepianowy Bartóka i wykonawcy są jedynym pewnym elementem tego koncertu. Pozostałe jego części – uwerturę oraz symfonię – powierzamy wyborowi naszej publiczności.

Wykonawcy

Aleksandra Świgut fortepian
Sinfonia Varsovia
Aleksandar Marković dyrygent
Agata Kwiecińska prowadzenie

Program [105']

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do opery Don Giovanni KV 527 [7’]
Béla Bartók III Koncert fortepianowy BB. 127 [23’]
I. Allegretto
II. Adagio religioso – Poco più mosso – Tempo I
III. Allegro vivace

 

Przerwa

                                                                   

Felix Mendelssohn-Bartholdy IV Symfonia A-dur op. 90 Włoska [27’]
I. Allegro vivace
II. Andante con moto
III. Con moto moderato
IV. Saltarello. Presto

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się na jednym nurcie wykonawczym.

Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Zdobywała II nagrody w międzynarodowych konkursach pianistycznych dla młodych muzyków w Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Chopin i Jego Europa, Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Midis Minimes w Brukseli.

Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami: Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVIII wieku, AUKSO, Sinfonietta Cracovia, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra.

Współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Markiem Mosiem, Johannesem Gustavssonem, Basemem Akiki, Grzegorzem Nowakiem, Pawłem Przytockim, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Jurkiem Dybałem.
Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2022 ukaże się jej płyta solowa „In Between” z muzyką Fryderyka Chopina. Występuje także z siostrą skrzypaczką Agnieszką Świgut.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003-2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Młodych Naukowców oraz Stypendium Młoda Polska.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Aleksandra Świgut jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Patroni