Avri Levitan altówka, tutor (Musethica)
Stefan de Leval Jezierski waltornia, tutor (Scharoun Ensemble, Filharmonia Berlińska)
Krzysztof Galbarczyk klarnet*
Jan Tomaszuk klarnet*
Karolina Mizera fagot**
Sławomira Wilga skrzypce***
Agata Nowak wiolonczela**
Mateusz Wadowski kontrabas***
* uczestnicy 12. Akademii Sinfonia Varsovia
** gościnnie
*** muzycy Sinfonii Varsovii
Ludwig van Beethoven Septet Es-dur op. 20 na klarnet, fagot, waltornię, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas (1800) [43’]
I. Adagio – Allegro con brio
II. Adagio cantabile
III. Tempo di menuetto – Trio
IV. Tema con variazioni: Andante
V. Scherzo: Allegro molto e vivace – Trio
VI. Andante con moto alla marcia – Presto
drobne utwory solowe i kameralne wybrane przez uczestników projektu
Musethica to muzyczny program edukacyjny o silnie społecznym charakterze. Powołany do życia w 2012 roku przez altowiolistę i edukatora Avriego Levitana funkcjonuje już w 12 krajach. Koncentruje się na takim rodzaju edukacji młodych i uzdolnionych instrumentalistów, by ich interpretacje muzyki kameralnej, obok wysokiej wartości artystycznej, charakteryzowały się dużą komunikatywnością. Każda sesja Musethiki składa się z dwóch stałych komponentów: intensywnych warsztatów prowadzonych przez tutora z uczestnikami danej edycji oraz prezentacji przygotowanego programu w miejscach, gdzie zazwyczaj nie odbywają się koncerty, m.in. domach opieki, szpitalach, ośrodkach pomocy i placówkach edukacyjnych. Bliski kontakt młodych artystów ze słuchaczami i możliwość podzielenia się wzajemnie wrażeniami po koncercie pozwalają obu stronom odczuć wyjątkową moc muzyki i szerzej sztuki jako sposobu komunikacji i przekazywania emocji.
Tegoroczny cykl występów zwieńczy koncert finałowy, który – wzorem poprzednich edycji Musethiki – odbędzie się w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. W programie koncertu znajdzie się m.in. arcydzieło kameralistyki – Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena. Drugim – obok Avriego Levitana – tutorem tegorocznej, warszawskiej sesji będzie legendarny amerykański waltornista, były wieloletni muzyk Berlińskich Filharmoników, a obecnie członek Scharoun Ensemble, Stefan de Leval Jezierski.
Septet Es-dur op. 20 jest jednym z tych szczęśliwych, a dość rzadkich przypadków, gdy dzieło uważane za istotne w historii muzyki, podobało się również słuchaczom i wykonawcom za życia kompozytora. Sądząc po licznych przeróbkach na rozmaite składy, opracowaniu przez samego kompozytora wersji na trio fortepianowe (op. 38) oraz licznych świadectwach domowych wykonań przez cały wiek XIX, Septet można zaliczyć do najpopularniejszych utworów Beethovena. W utworze obecny jest beztroski charakter muzyki Mozarta, łączy go zresztą wiele podobieństw z jego Divertimentem D-dur KV 334.