Ewa Liebchen flety
Magdalena Kordylasińska-Pękala instrumenty perkusyjne
Emilia Karolina Sitarz instrumenty klawiszowe
Morton Feldman For Philip Guston (premiera polska)
Utwory Mortona Feldmana, nowojorskiego minimalisty (często mylonego z repetytywistami) wracają na największe festiwale. Jego utwór For Philip Guston, kilkugodzinna medytacja dźwiękowa, oparta na kilku wybranych dźwiękach, utrzymana w dynamice piano – jest bardziej instalacją muzyczną niż koncertem do wysłuchania od A do Z.
Podczas wykonywania kompozycji Feldmana staramy się zapewniać słuchaczom komfort odbioru poprzez organizację koncertów w przestrzeniach otwartych, z możliwością wyjścia, zrobienia przerwy, wygodnego „zapadnięcia się” w fotel lub nawet zaśnięcia.
Dlatego pojawiła się idea zrobienia koncertu-leżakowania. Mamy doświadczenie w tego rodzaju wydarzeniach (nocowanie przy fortepianie w Królikarni – wykonanie kompozycji Vexations Erika Satie między 23 a 7 rano), dlatego wiemy, że stworzenie odpowiedniej niezobowiązującej formuły może być bardzo atrakcyjne dla słuchaczy. Zapewnia ona także komfort odbioru oraz pewną dowolność i swobodę w sposobie odbioru – to słuchacz decyduje, czy chce wysłuchać całej kompozycji w skupieniu, czy pobyć tylko jakiś czas, siedzieć, leżeć, wyjść na chwilę – odpocząć i wrócić.
Nawiązujemy do dawnej tradycji muzykowania domowego, chcąc wykonywać kompozycje w mniejszej przestrzeni, za to bez określonej granicy między muzykiem a odbiorcą. Naturalne prawo widza do osobistej decyzji (jak długo, kiedy i z którego miejsca sali muzykę ma odbierać lub obserwować wykonawcę) jest dla nas punktem wyjścia do określenia przestrzeni performatywnej. Przestrzeni, która z jednej strony zapewnia intymność wysłuchania, ale z drugiej – możliwość odejścia i powrotu.
Miejsce koncertu ma spełniać rolę miejsca odpoczynku, dać szansę odetchnąć i uciec na chwilę od świata zewnętrznego. Nie bez znaczenia ma tutaj czas wykonania – utwory Feldmana często trwają kilka godzin, bowiem kompozytor w swoich poszukiwaniach chciał oderwać się od klasycznego postrzegania formy i czasu w muzyce.
Emilia Karolina Sitarz