29.11
wtorek / 19:00
2022
29.11.2022
wtorek / 19:00

Blecharz/Johnson/Kalinowski/ Mykietyn/Podgaiskaya

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa
Koncert kameralnyPoza siedzibą

Informujemy o zmianie w programie: zamiast utworu La Chambre des cartes Tristana Muraila zostanie wykonany wybór z Rational Melodies Toma Johnsona.

Podczas kolejnego koncertu realizowanego wspólnie przez Nowy Teatr i Sinfonię Varsovię dojdzie do wydarzenia bez precedensu. Cztery utwory będą miały swoje premiery! Trzy z nich (Mykietyn, Podgajska, Kalinowski) – prapremiery, jeden (Blecharz) – premierę polską.

Na koncertowy zespół złoży się dwunastka instrumentalistów Sinfonii Varsovii (flet, obój, klarnet, waltornia, perkusja, dwoje skrzypiec, dwie altówki, dwie wiolonczele, kontrabas), do których dołączy trójka zaproszonych gości (głos, akordeon i fortepian).

NOWY BEZ BARIER: Zapewniamy asystę podczas poruszania się po przestrzeni Teatru, a także w dotarciu do Teatru z najbliższego otoczenia (jeśli masz taką potrzebę, zgłoś ją do koordynatorki dostępności Teatru Nowego: helena.swiegocka@nowyteatr.org lub 693-681-122)

Wykonawcy

Maria Magdalena Gocał głos 
Sinfonia Varsovia Camerata:
Adam Siebers
I skrzypce
Zofia Endzelm II skrzypce
Katarzyna Budnik, Mateusz Doniec altówki
Katarzyna Drzewiecka, Kamil Mysiński wiolonczele
Karol Kinal kontrabas
Andrzej Krzyżanowski flet
Arkadiusz Krupa obój
Radosław Soroka klarnet
Henryk Kowalewicz waltornia
Piotr Kostrzewa perkusja
Rafał Grząka akordeon*
Grzegorz Gorczyca fortepian*   
Michał Klauza dyrygent

*      muzyk gościnny

Program [90']

Wojtek Blecharz ocean is not enough  na 13 wykonawców (2014, aranż. 2022) (premiera polska)  

Olga Podgaiskaya Nieobecność nieba na zespół kameralny (2022) (prapremiera)  

Maksym Kalinowski Ravena zespół kameralny (2022) (prapremiera) 

Tom Johnson Rational Melodies (1982) (wybór)

Paweł Mykietyn Voyelles (Samogłoski) na głos, światła i instrumenty (2022) (prapremiera) 

Wojtek Blecharz  ocean is not enough  na 13 wykonawców (2014, aranż. 2022) (premiera polska)  

Utwór performatywny nagrodzony na prestiżowym festiwalu Impuls w Grazu, gdzie był wykonany przez Klangforum Wien, niedawno wykonywany przez Enno Poppego w Berlinie z okazji nagrody-rezydencji, którą przyznał kompozytorowi Ensemble Mosaik za całokształt twórczości. Treścią utworu jest wieczorne oczekiwanie na kogoś, kto nigdy nie przyjdzie. Dyrygent zwrócony jest twarzą do publiczności, siedzi przy stole, muzycy umiejscowieni się dookoła i w środku publiczności, skąd dochodzą delikatne dźwięki, jakby coś zaszumiało za oknem, jakby słychać było czyjeś kroki…  

Olga Podgaiskaya  Nieobecność nieba na zespół kameralny (2022) (prapremiera)  

Olga Podgaiskaya jest białoruską kompozytorką i organistką, stypendystką programu Gaude Polonia (2016), twórczynią utworów symfonicznych, chóralnych, instrumentalnych, wokalnych, wokalno-instrumentalnych, muzyki filmowej i teatralnej. Utwór Nieobecność nieba pośrednio nawiązuje do wojny w Ukrainie. Kiedy myśliwce, rakiety, wybuchy artyleryjskie „zajmują” niebo, staje się ono dla nas nieobecne.    

Maksym Kalinowski  Rave  na zespół kameralny (2022) (prapremiera) 

Maksym Kalinowski (ur. 1996 r.), organista, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie ukończył studia magisterskie w klasie kompozycji Pawła Mykietyna. Jego utwory były wykonywane podczas ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali i koncertów kompozytorskich, takich jak np. Nowe Fale, Koncert Muzyki Teatralnej i Filmowej, Benefis Dojrzałości czy Between.pomiędzy. Jego utwory zostały zarejestrowane na płytach: Benefis Dojrzałości 2018 czy Świat Nowej Muzyki. Twórcy znani i nieznani. Serocki – Szalonek – Bargielski – Kalinowski. 

Rave to kompozycja przeznaczona na zespół kameralny, dedykowana Pawłowi Mykietynowi. Inspiracją do napisania utworu była fuzja muzyki klasycznej z idiomem muzyki elektronicznej, wykonywanej podczas rave’ów. W utworze tym wykorzystane są nie tylko elementy DJ-skiej techniki kompozytorskiej, lecz także elementy technik wizualnych, które przeniesione zostają na sferę audialną. W Rave medium jest nie konsoleta mikserska, lecz zespół złożony z trzynastu wykonawców. 

Tom Johnson Rational Melodies (1982) (wybór)

Paweł Mykietyn Voyelles (Samogłoski) na głos, światła i instrumenty (2022) (prapremiera) 

Przewodnikiem w nowym utworze Pawła Mykietyna będą samogłoski śpiewane przez wokalistkę. Każdej z pięciu jest przyporządkowany dźwięk określonej wysokości oraz barwa światła. Zmiany samogłosek wpływają na przebieg utworu i kolory świateł, kreując efekt quasi synestezji.