07.03
czwartek / 19:00
2024
07.03.2024
czwartek / 19:00

Piotr Anderszewski / 40 lat Sinfonii Varsovii

Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku
Koncert orkiestrowyPoza siedzibą

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia
Piotr Anderszewski fortepian

Program

Joseph Haydn Koncert klawiszowy D-dur Hob. XVIII:11 [18’]
I. Vivace
II. Un poco adagio
III. Rondo all’ungherese: Allegro assai
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia nr 35 D-dur Haffnerowska K.385 [18’]
I. Allegro con spirito
II. Andante
III. Menuetto – Trio
IV. Presto

 

przerwa

 

Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 [36’]
I. Allegro con brio
II. Largo
III. Rondo: Allegro

Piotr Anderszewski jest uważany za jednego z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia i regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych świata. Jego współpraca z orkiestrami obejmowała występy z Filharmonikami Berlińskimi, Londyńską i Chicagowską Orkiestrą Symfoniczną, Królewską Orkiestrą Concertgebouw, Orkiestrą Gewandhaus i Chamber Orchestra of Europe, którą również dyrygował zza fortepianu. Z recitalami występował w Barbican Center w Londynie, Royal Festival Hall, Konzerthaus w Wiedniu, Carnegie Hall i Elbphilharmonie w Hamburgu.

Jego nagrania obejmują Wariacje na temat walca Diabellego Beethovena, które otrzymały Choc du Monde de la Musique; nominowane do nagrody Grammy Partity I, III i VI Bacha, a także nagranie z utworami jego rodaka Szymanowskiego. Album Anderszewskiego z solowymi utworami Schumanna otrzymał dwie nagrody BBC Music Magazine w 2012, w tym tytuł „Nagrania Roku”. Jego rejestracja Suit angielskich I, III i V Bacha otrzymała Gramophone Award dla najlepszego albumu instrumentalnego w 2015.

Po wydaniu solowego albumu Fantaisies z utworami Mozarta i Schumanna w lutym 2017, w styczniu 2018 Anderszewski nagrał XXV i XXVII Koncert fortepianowy Mozarta wraz z Chamber Orchestra of Europe. Następnie w 2021 jego interpretacja II tomu Wohltemperiertes Klavier J. S. Bacha została nagrodzona Gramophone Classical Music Award.

Doceniany za intensywność i oryginalność swoich interpretacji, Anderszewski został laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Gilmore Award, która jest przyznawana co cztery lata pianiście o wyjątkowym talencie.

Reżyser Bruno Monsaingeon nakręcił o nim dwa nagradzane filmy dokumentalne dla telewizji ARTE. Pierwszy, z 2001, rzuca światło na szczególny związek Anderszewskiego z Wariacjami na temat Diabellego, zaś drugi, Piotr Anderszewski. Podróżujący fortepian (2008), jest portretem artysty i odzwierciedla przemyślenia Anderszewskiego na temat muzyki, działalności koncertowej i jego polsko-węgierskich korzeni. Trzeci film dokumentalny Monsaingeona Piotr Anderszewski gra Schumanna został nakręcony dla Telewizji Polskiej w 2010.

W sezonie 2023/24 Piotr Anderszewski zaprezentuje swój nowy program recitalowy m.in. w Warszawie, Kolonii, Hamburgu, Londynie, Berlinie, Pradze, Sztokholmie, Amsterdamie, Genewie, Lizbonie, Paryżu, Tokio oraz na festiwalu Gilmore w Kalamazoo. Z niecierpliwością oczekuje również koncertów m.in. z Tonhalle-Orcheste Zürich, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orchestra della Svizzera Italiana, NDR Elbphilharmonie Orchestra, a także projektów z Sinfonią Varsovią i Israel Camerata, z którymi odbędzie tournée.

2023/24