20.12
środa / 19:00
2023
20.12.2023
środa / 19:00

Marek Janowski / 40 lat Sinfonii Varsovii

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, ul. Zygmunta Modzelewskiego 59, Warszawa
Koncert orkiestrowyPoza siedzibą

Wykonawcy

Sinfonia Varsovia

Marek Janowski dyrygent

Program [100']

Ludwig van Beethoven VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna [39’]
I. Allegro ma non troppo (Obudzenie się pogodnych uczuć po przybyciu na wieś)
II. Andante molto mosso (Scena nad strumieniem)
III. Allegro (Wesoła zabawa wieśniaków)
IV. Allegro (Burza)
V. Allegretto (Pieśń pastuszka – radosne i dziękczynne uczucia po burzy)

 

przerwa

 

Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67 [31’]
I. Allegro con brio
II. Andante con moto
III. Allegro
IV. Allegro

Marek Janowski dyrygent

Marek Janowski, jeden z wielkich mistrzów niemieckiej tradycji muzycznej, jest szczególnie ceniony za swoje interpretacje dzieł Wagnera, Straussa, Brucknera, Brahmsa, Hindemitha i drugiej szkoły wiedeńskiej, które składają się na jego obszerną i wybitną dyskografię. Jego wykonanie cyklu oper Wagnerowskich wraz z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin wyznaczyło nowy standard koncertowego wykonywania oper. BBC Music Magazine nazwał nagranie kompletnego cyklu wydane nakładem wytwórni Pentatone „dźwiękiem Pierścienia na miarę XXI wieku”.

Janowski cieszy się doskonałą reputacją wśród najlepszych orkiestr na całym świecie i regularnie współpracuje z takimi orkiestrami, jak Filharmonia Berlińska, Orkiestra Filharmonii Drezdeńskiej, WDR Sinfonieorchester Köln, orkiestrą Festiwalu Muzycznego w Bayreuth, Budapesztańską Orkiestrą Festiwalową, Tonhalle-Orchester Zürich, Orchestre de la Suisse Romande, Orchestre Philharmonique de Radio France, orkiestrą Filharmonii w Oslo, orkiestrą symfoniczną NHK, Tokyo Opera Nomori, a także zespołami ze Stanów Zjednoczonych, takimi jak San Francisco Symphony, Chicago Symphony Orchestra czy National Symphony Orchestra.

Doceniany za umiejętność tworzenia orkiestr o międzynarodowej renomie, Marek Janowski stał się pożądanym dyrektorem muzycznym oraz głównym dyrygentem. Ostatnio pełnił stanowisko głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Filharmonii Drezdeńskiej, zarówno w latach 2019–2023, jak i wcześniej, w latach 2001–2003, i powróci jako dyrygent gościnny do wielu projektów w nadchodzących sezonach. Wcześniej, od 2002 do 2016 roku był dyrektorem artystycznym Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, a od 2000 do 2005 roku pełnił funkcję dyrektora muzycznego Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo. W latach 1984–2000 jako dyrektor muzyczny Orchestre Philharmonique de Radio France Janowski zapewnił tej orkiestrze sławę zarówno we Francji, jak i za granicą. W latach 1986–1990, oprócz stanowiska w Paryżu, Janowski pełnił funkcję głównego dyrygenta Gürzenich-Orchester w Kolonii, a w latach 1997–1999 był także pierwszym dyrygentem gościnnym Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

Marek Janowski urodził się w Warszawie, a kształcił w Niemczech – jego artystyczna droga od asystenta dyrygenta w Akwizgranie, Kolonii, Düsseldorfie i Hamburgu zawiodła go do stanowiska dyrektora muzycznego we Fryburgu Bryzgowijskim (w latach 1973–75), a następnie w Dortmundzie (1975–79). To właśnie podczas pracy w tym ostatnim jego renoma urosła tak szybko, że zaczął być zapraszany do najsłynniejszych oper w Europie. Od końca lat 70. regularnie występuje we wszystkich światowej sławy ośrodkach muzycznych – od Metropolitan Opera w Nowym Jorku po Bayerische Staatsoper w Monachium; od Chicago i San Francisco po Hamburg; od Wiednia i Berlina po Paryż. Od lat 90. Janowski zaczął koncentrować się na ważnym niemieckim repertuarze symfonicznym, w którym cieszy się znakomitą reputacją.

Wybitna dyskografia Janowskiego, którą budował przez ostatnie 40 lat, obejmuje słynne nagranie Pierścienia Nibelunga Wagnera z orkiestrą Staatskapelle Dresden (1980–83), a także inne pełne wykonania oper i cyklów symfonicznych (takich jak cykl Brucknera nagrany z Orchestre de la Suisse Romande dla wytwórni Pentatone), które zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Inne cenione wydawnictwa Pentatone obejmują Wolnego strzelca Carla Marii von Webera, nagrane wraz z Lise Davidsen i Andreasem Schagerem oraz Frankfurt Radio Symphony i Chórem Radia MDR w Lipsku, V i VI symfonię Beethovena z WDR Sinfonieorchester Köln, a ostatnio także symfonie Schuberta – Niedokończoną i Wielką – z Orkiestrą Filharmoników Drezdeńskich. Bal maskowy Verdiego z Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Transylvania State Philharmonic Choir i gwiazdorską obsadą, na czele z Freddiem De Tommaso, Lesterem Lynchem i Saioą Hernández, otrzymało 5‑gwiazdkowe recenzje i zostało niedawno wybrane jako Opera Choice we wrześniowym wydaniu BBC Music Magazine.