Smykofonia, czyli cykl dla melomaluszków to już stały element Szalonych Dni Muzyki. Dla Elizy i dla wszystkich będzie okazją, by wsłuchać się w jedną z najbardziej znanych miniatur fortepianowych oraz wspólnie zastanowić się, skąd się biorą pomysły na miłe dla ucha melodie. Wydarzenia odbędą się 23 września o g. 10 (koncert nr 1 – wyprzedany), 11:15 (nr 2) i 12:30 (nr 3). Drugiego dnia festiwalu tematem koncertów będą wycieczki poza miasto – odgłosy przyrody, takie jak strumień, burza, śpiew ptaków, odgłosy ludzi. To właśnie one zainspirowały Beethovena do skomponowania pogodnej Symfonii Pastoralnej. Koncerty Pan Ludwik na wycieczce odbędą się 24 września o g. 10 (koncert nr 6), 11:15 (nr 7) i 12:30 (nr 8).
Słuchaczom szczególnie spragnionych nietypowych brzmień, polecamy koncert Starcie imperiów w wykonaniu Marcina Maseckiego i Sinfonia Varsovia Panharmonicon Orchestra. Panharmonicon to maszyna naśladująca dźwięki orkiestry wojskowej. Beethoven po klęsce Napoleona w Wiedniu skomponował utwór nawiązujący do wojennego krajobrazu – Zwycięstwo Wellingtona. Ten i drugi utwór, Koncert fortepianowy Cesarski, ostatnie dzieło kompozytora przeznaczone na orkiestrę i instrument solowy, zabrzmią 25 września o g. 13 (nr 13).
IV Koncert fortepianowy Beethovena nazywa się czasem skowronkowym, od nietypowego początku utworu – fortepianowego wstępu przypominającego improwizację. Niemniej jest to dzieło o dużej ekspresji, pełne powagi. Bedzie można się o tym przekonać podczas koncertu Czwarty kameralnie z udziałem pianisty Jonasa Vitauda i muzyków Sinfonii Varsovii Cameraty 25 września o g. 11 (nr 12).
Pełne brzmienie orkiestry i taneczne rytmy to pomysł na koncert Sinfonii Varsovii z Alexandrem Liebreichem, Apoteoza tańca. Wydarzenie rozpocznie wybór z 12 Kontredansów w tym jeden oparty na temacie z Eroiki, następnie orkiestra wykona VII Symfonię pełną nawiązań do tańca. Koncert odbędzie się w niedzielę o g. 13 (nr 25).