Standardy ochrony małoletnich

  Pobierz zarządzenie o ochronie małoletnich

 

Postanowienia ogólne

  1. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników i współpracowników Sinfonii Varsovii z siedzibą w Warszawie (dalej zwanej „SV”) jest działanie dla dobra każdego dziecka
    i w jego najlepszym interesie.
  2. Każdy pracownik i współpracownik SV traktuje dziecko z szacunkiem oraz uwzględnia jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec dziecka przemocy przez kogokolwiek i w jakiejkolwiek formie,
    w tym w postaci kar cielesnych.
  3. Pracownik i współpracownik SV, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych SV oraz swoich kompetencji.
  4. Niniejsze Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem zostały wprowadzone na podstawie art. 22b i art. 22c Ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym
    i ochroną małoletnich.

 

Słownik terminów

  1. Dziecko lub Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia, która jest uczestnikiem zajęć lub wydarzeń organizowanych przez SV lub odbiorcą oferty SV (np. uczestnikiem zajęć edukacyjnych i kulturalnych).
  2. Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę lub zagrożenie dobra dziecka (fizyczne i emocjonalne), w tym jego zaniedbanie, przy czym krzywdzeniem jest:
    1) przemoc fizyczna – czyli celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu lub groźba uszkodzenia ciała. Skutkiem przemocy fizycznej mogą być m. in. złamania, siniaki, rany cięte, poparzenia, obrażenia wewnętrzne. Przemoc fizyczna powoduje lub może spowodować utratę zdrowia bądź też zagrażać życiu;
    2) przemoc emocjonalna –czyli powtarzające się poniżanie, upokarzanie i ośmieszanie małoletniego, nieustanna krytyka, wciąganie małoletniego w konflikt osób dorosłych, manipulowanie nim, brak odpowiedniego wsparcia, stawianie małoletniemu wymagań i oczekiwań, którym nie jest on w stanie sprostać;
    3) przemoc seksualna – czyli angażowanie małoletniego w aktywność seksualną przez osobę dorosłą,
    w tym wykorzystywanie seksualne, które odnosi się do zachowań z kontaktem fizycznym (np. dotykanie małoletniego, współżycie z małoletnim) oraz zachowania bez kontaktu fizycznego (np. pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych, podglądanie, ekshibicjonizm) Przemoc ta może być jednorazowym incydentem lub powtarzać się przez dłuższy czas;
    4) przemoc ekonomiczna – czyli niezapewnianie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka, m.in. odpowiedniego odżywiania, ubrania, potrzeb edukacyjnych czy schronienia, w ramach środków dostępnych rodzicom lub opiekunom;
    5) zaniedbywanie – czyli niezaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych i emocjonalnych małoletniego przez rodzica lub opiekuna prawnego, niezapewnienie mu odpowiedniego jedzenia, ubrań, schronienia, opieki medycznej, bezpieczeństwa, braku dozoru nad wypełnianiem obowiązku szkolnego.
  1. Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
  2. Zgoda rodzica/opiekuna dziecka – zgoda co najmniej jednego z rodziców/ opiekunów 
  3. SV lub Sinfonia Varsovia – Sinfonia Varsovia, z siedzibą w Warszawie (03-849), ul. Grochowska 272, wpisana do rejestru instytucji kultury m.st. Warszawy pod numerem RIA/2/08.
  4. Standardy – Standardy Ochrony Małoletnich, niniejszy dokument.
  5. Pracownik lub współpracownik SV – osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, jak również wolontariusz, praktykant, stażysta.
  6. Osoba odpowiedzialna za sieć Internet – powołany przez Dyrektora pracownik lub współpracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem przez dzieci z sieci Internet na terenie SV oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
  7. Osoba odpowiedzialna za Standardykoordynator ds. Standardów Ochrony Małoletnich, dalej Koordynator ds. SOM to powołany przez Dyrektora pracownik SV lub współpracownik SV do sprawowania nadzoru nad realizacją Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
  8. Dane osobowe dziecka – wszelkie informacje o zidentyfikowanym lub możliwym do zidentyfikowania dziecku.

 

Rozpoznawanie i reagowanie na czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci

  1. Pracownicy i współpracownicy SV posiadają wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka i symptomy krzywdzenia dzieci, przy czym zagrożenie bezpieczeństwa dzieci może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania:
    1) popełniono przestępstwo na szkodę dziecka (np. wykorzystanie seksualne, znęcanie się nad dzieckiem);
    2) doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem, takiej jak np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie;
    3) doszło do zaniedbania potrzeb życiowych dziecka (np. związanych z żywieniem, higieną czy zdrowiem);
  1. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka pracownicy i współpracownicy SV kontaktują się
    z powołanym przez Dyrektora Koordynatorem ds. SOM.
  2. Rekrutacja pracowników i współpracowników SV odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji personelu, stanowiącymi załącznik nr 1 do Standardów.
  3. Pracownicy i współpracownicy SV znają i stosują zasady bezpiecznych relacji personel–dziecko i dziecko–dziecko ustalone w SV, zgodnie z niniejszymi Standardami i załącznikiem nr 2 do Standardów.
  4. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka krzywdzenia dziecka pracownik lub współpracownik SV podejmuje działania zgodnie ze Standardami.
  5. Każda informacja dotycząca podejrzenia krzywdzenia dziecka traktowana jest poważnie i wyjaśniana jest bez względu na to czy pochodzi od dziecka/opiekuna/ pracownika, osoby dorosłej oraz bez względu na to czy dotyczy podejrzenia krzywdzenia ze strony innego dziecka, opiekuna dziecka, czy też pracownika bądź organizatora współpracującego z SV.
  6. Nie do zaakceptowania jest faworyzowanie pojedynczych osób przez członków personelu SV, wyrażane werbalnie czy niewerbalnie.
  7. Nieprzestrzeganie Standardów traktowane jest jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych z wszystkimi wynikającymi stąd konsekwencjami, z rozwiązaniem stosunku pracy włącznie.

 

Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

  1. W przypadku podjęcia przez pracownika lub współpracownika SV podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone, pracownik lub współpracownik SV ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania uzyskanej informacji Dyrektorowi lub Koordynatorowi ds. SOM.
  2. Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka przez osobę dorosłą prowadzona jest przez Dyrektora lub na polecenie Dyrektora przez powołanego przez Dyrektora Koordynatora ds. SOM.
  3. Z przebiegu interwencji sporządza się kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 3 do Standardów. Kartę załącza się do rejestru interwencji prowadzonego przez osobę odpowiedzialną za Standardy Ochrony Małoletnich w SV według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do Standardów. Rejestr może być prowadzony w formie elektronicznej, w tym za pomocą systemu elektronicznego obiegu dokumentów.

 

Zasady reagowania na przypadki zagrożenia bezpieczeństwa dziecka

  1. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia dziecka przez osobę dorosłą, Dyrektor lub Koordynator ds. SOM stara się ustalić przebieg zdarzenia. Ustalenia spisuje w karcie interwencji.
  2. Dyrektor lub osoba odpowiedzialna za Standardy pisemnie przekazuje informacje rodzicom/opiekunom dziecka o zdarzeniu.
  3. W przypadku, gdy osobą krzywdzącą był opiekun grupy szkolnej, Dyrektor lub Koordynator ds. SOM przekazuje informacje dotyczące zdarzenia przełożonemu tej osoby, w tym dyrektorowi danej szkoły.
  4. W przypadku, gdy istnieje podejrzenie o popełnieniu wobec dziecka przestępstwa, Dyrektor
    lub Koordynator ds. SOM sporządza zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i przekazuje
    je do właściwej miejscowo policji lub prokuratury.
  5. W przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka przez inne dziecko, pracownik lub współpracownik SV powinien przeprowadzić rozmowę z dzieckiem podejrzewanym o krzywdzenie oraz jego rodzicami/opiekunami, a także oddzielnie z dzieckiem poddawanym krzywdzeniu i jego rodzicami/opiekunami.
  6. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko w wieku od 13 do 17 lat, a jego zachowanie może stanowić czyn karalny, należy ponadto poinformować właściwy miejscowo sąd rodzinny lub policję poprzez pisemne zawiadomienie.
  7. Jeżeli osobą podejrzewaną o krzywdzenie jest dziecko powyżej lat 17, a jego zachowanie może stanowić przestępstwo, wówczas należy poinformować właściwą miejscowo jednostkę policji lub prokuratury poprzez pisemne zawiadomienie.
  8. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków powzięły informacje
    o krzywdzeniu dziecka lub informacje z tym związane są zobowiązane do zachowania tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  9. W przypadku, gdy podejrzenie zagrożenia bezpieczeństwa dziecka zgłosili rodzice/opiekunowie dziecka,
    a podejrzenie nie zostało potwierdzone, należy o tym fakcie poinformować rodziców/opiekunów na piśmie.
  10. W przypadku podejrzenia, że życie dziecka jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999. Poinformowania służb dokonuje pracownik lub współpracownik SV, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i razem z Dyrektorem lub Koordynatorem ds. SOM wypełnia kartę interwencji.
  11. Jeżeli zgłoszenie dotyczy Dyrektora lub zatrudnionego w jednostce członka rodziny lub osoby spowinowaconej z Dyrektorem Koordynator ds. SOM informuje o zgłoszeniu organizatora, który nadzoruje realizację zgłoszenia w sposób zapewniający obiektywność.

 

 Krzywdzenie dziecka przez pracowników lub współpracowników SV

  1. W przypadku, gdy zgłoszono podejrzenie krzywdzenia dziecka przez pracownika lub współpracownika SV osoba ta zostaje natychmiast odsunięta od wszelkich form kontaktu z dziećmi do czasu wyjaśnienia sprawy.
  2. Jeżeli zgłoszono krzywdzenie ze strony Koordynatora ds. SOM interwencja prowadzona jest przez Dyrektora.
  3. W przypadku gdy pracownik lub współpracownik SV dopuścił się wobec dziecka innej formy krzywdzenia niż popełnienie przestępstwa, Dyrektor lub Koordynator ds. SOM bada wszystkie okoliczności sprawy,
    w szczególności ma obowiązek wysłuchać pracownika lub współpracownika SV podejrzewanego
    o krzywdzenie, dziecko oraz innych świadków zdarzenia. Ustalenia są spisywane na karcie interwencji.
  4. W sytuacji, gdy naruszenie dobra dziecka jest znaczne, w szczególności, gdy doszło do dyskryminacji lub naruszenia godności dziecka, należy rozważyć rozwiązanie stosunku prawnego z osobą, która dopuściła się krzywdzenia, lub zarekomendować takie rozwiązanie zwierzchnikom tej osoby.
  5. Jeżeli osoba, która dopuściła się krzywdzenia, nie jest bezpośrednio zatrudniona przez SV, lecz przez podmiot inny (w tym partnera lub współorganizatora), wówczas należy zawiadomić ten podmiot
    i zarekomendować zakaz wstępu tej osoby na teren SV, a w razie konieczności rozwiązać umowę
    z tym podmiotem.

 

 Zasady ochrony danych osobowych i wizerunku dziecka

  1. SV uznaje prawo każdego dziecka do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewniając im ochronę danych osobowych wizerunku.
  2. Wszyscy pracownicy i współpracownicy SV są szkoleni z przepisów i zasad dotyczących ochrony danych osobowych.
  3. Dane osobowe dziecka są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie przepisów prawa.
  4. Pracownik i współpracownik SV ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych osobowych, które przetwarza, oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
  5. Dane osobowe oraz prawo do wykorzystania wizerunku dziecka przekazywane są każdorazowo pisemnie za zgodą opiekuna. Zgoda opiekuna na utrwalenie wizerunku dziecka nie jest wymagana w przypadkach określonych w odrębnych przepisach, w tym w ustawie z dnia 04 lutego 1994 roku o prawie autorskim
    i prawach pokrewnych oraz w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.
  6. Pracownikowi lub współpracownikowi SV nie wolno udostępniać przedstawicielom mediów informacji
    o dziecku ani umożliwiać utrwalania wizerunku dziecka (filmowanie, fotografowanie, nagrywanie głosu dziecka) bez pisemnej zgody rodzica/opiekuna dziecka. chyba że zgoda taka nie będzie wymagana na podstawie przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

 

Zasady dostępu dzieci do sieci Internet

  1. Na terenie SV dostęp dziecka do sieci Internet możliwy jest:
    a) pod nadzorem pracownika lub współpracownika SV prowadzącego zajęcia z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu lub,
    b) za pomocą sieci wifi SV, w postaci dostępu swobodnego na własnym sprzęcie (telefon/komputer).
  2. W przypadku dostępu realizowanego pod nadzorem pracownika lub współpracownika SV, pracownik lub współpracownik SV ma obowiązek informowania dzieci o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Pracownik lub współpracownik SV czuwa także nad bezpieczeństwem korzystania z sieci Internet przez dzieci podczas zajęć.
  3. Korzystanie z Internetu przez małoletnich może wiązać się z następującymi kategoriami zagrożeń:
    1) kontakt z niebezpiecznymi treściami;
    2) kontakty z niebezpiecznymi osobami;
    3) przemoc rówieśnicza (cyberprzemoc);
    4) uzależnienie od Internetu.
  1. Pod pojęciem „treści szkodliwe i zagrożenia z sieci” rozumie się:
    1) treści niedozwolone, nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia (pornografia, treści obrazujące przemoc, promujące działania szkodliwe dla zdrowia i życia dzieci, popularyzujące ideologię faszystowską
    i działalność niezgodną z prawem, nawołujące do samookaleczeń i samobójstw, korzystania
    z narkotyków;
    2) treści stwarzające niebezpieczeństwo werbunku dzieci do organizacji nielegalnych i terrorystycznych;
    3) wszelkie formy cyberprzemocy, np. nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.
  1. Dział eksploatacji jest odpowiedzialny za zabezpieczenie sieci SV przed niebezpiecznymi treściami, instalując i aktualizując odpowiednie oprogramowanie zabezpieczające przed złośliwym oprogramowaniem i filtrujące treści.
  2. Wszystkie urządzenia elektroniczne z dostępem do sieci Internet udostępniane w SV dzieciom na zajęciach są regularnie sprawdzane pod kątem zawartości niebezpiecznych treści w celu ich usunięcia.
  3. Uczestnik może korzystać z Internetu na urządzeniu udostępnianym przez SV tylko z zainstalowanym programem filtrującym treści.

 

Wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi

  1. Określa się poniższe zasady bezpiecznych relacji między małoletnimi:1) małoletni mają prawo do życia i przebywania w bezpiecznym środowisku;
    1) uczestnicy zajęć organizowanych przez SV akceptują i szanują siebie nawzajem, uznając prawo innych uczniów/uczestników zajęć  do  odmienności i zachowania tożsamości ze względu na: pochodzenie etniczne, geograficzne, narodowe, religię, status ekonomiczny, cechy rodzinne, wiek, płeć, orientację seksualną, cechy fizyczne, niepełnosprawność;
    2) uczestnicy nie naruszają praw innych uczestników – nikogo nie dyskryminują ze względu na jakąkolwiek jego odmienność;
    3) zachowanie i postępowanie uczestników nie mogą naruszać ich poczucia godności/wartości osobistej innych osób;
    4) uczestnicy zajęć mają prawo do własnych poglądów, ocen i spojrzenia na świat oraz wyrażania ich, pod warunkiem, że sposób ich wyrażania wolny jest od agresji i przemocy oraz   nikomu nie wyrządza krzywdy;
    5) uczestnicy zajęć   są zobowiązani do respektowania praw i wolności osobistych swoich koleżanek i kolegów, ich prawa do własnego zdania, do poszukiwań i popełniania błędów, do własnych poglądów, wyglądu i zachowania – w ramach społecznie przyjętych norm i wartości;
    6) kontakty między uczestnikami zajęć winno cechować   zachowanie przez nich wysokiej kultury osobistej;
    7) uczestnicy zajęć nie mają prawa stosować wobec innych uczestników oraz innych osób jakiejkolwiek agresji, przemocy słownej, fizycznej i psychicznej – z jakiegokolwiek powodu i jakichkolwiek okolicznościach.
  2. Za niedozwolone zachowania małoletnich uznaje się:
    1) stosowanie jakiejkolwiek agresji i przemocy wobec innych osób;
    2) stosowanie agresji i przemocy fizycznej w formach takich jak np.:
    a) bicie/uderzenie/popychanie/kopanie/opluwanie,
    b) wymuszenia,
    c) napastowanie seksualne,
    d) nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą,
    e) fizyczne zaczepki,
    f) zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań,
    g) rzucanie w kogoś przedmiotami;
    3) stosowanie agresji i przemocy słownej w formach takich jak np.:
    a) obelgi, wyzwiska,
    b) wyśmiewanie, drwienie, szydzenie z krzywdzonego,
    c) bezpośrednie obrażanie ofiary,
    d) plotki i obraźliwe żarty,
    e) przedrzeźnianie,
    f) groźby.
    4) stosowanie agresji i przemocy psychicznej w formach takich jak np.:
    a) poniżanie,
    b) wykluczanie/izolacja/milczenie/manipulowanie,
    c) pisanie na ścianach (np. w toalecie lub na korytarzu),
    d) wulgarne gesty,
    e) śledzenie/szpiegowanie,
    f) obraźliwe SMS-y i ms-y,
    g) wiadomości na forach internetowych, w mediach społecznościowych lub tzw. pokojach
    do czatowania,
    h) telefony i e-maile zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające,
    i) niszczenie/zabieranie rzeczy należących do krzywdzonego,
    j) straszenie i szantażowanie.
  3. W każdym przypadku, gdy uczestnik jest świadkiem wypadku, pobicia, agresywnego zachowania bądź innego zdarzenia sprzecznego z normami i zasadami obowiązującymi na terenie SV lub miejsca prowadzenia przez SV zajęć z małoletnimi, natychmiast zgłasza zaistnienie zdarzenia informując o nim najbliżej znajdującą się osobę dorosłą będąca pracownikiem lub współpracownikiem SV.
  4. W sytuacjach, o których mowa w ustępach poprzedzających, uczestnik zajęć ma obowiązek podporządkować się do poleceń personelu SV.
  5. W przypadku krzywdzenia małoletniego przez innego małoletniego na terenie SV, pracownik
    lub współpracownik SV będący świadkiem zdarzenia zobowiązany jest:
    a) zdecydowanie i stanowczo przerwać negatywne zachowania uczestników zajścia,
    b) rozdzielić ewentualne strony konfliktu,
    c) jeśli istnieje taka potrzeba udzielić pierwszej pomocy, a w przypadku poważniejszych obrażeń, należy wezwać karetkę pogotowia ratunkowego,
    d) poinformować Dyrektora lub Koordynatora ds. SOM o zdarzeniu.
  6. Ze sprawcą przeprowadza się rozmowę omawiającą jego zachowanie oraz powiadamia o konsekwencjach.

 

Monitoring stosowania standardów i szkolenia

  1. Dyrektor, w formie zarządzenia, wyznacza Koordynatora ds. SOM.
  2. Koordynator ds. SOM jest odpowiedzialny za reagowanie na sygnały naruszenia Standardów
    oraz za przyjmowanie od pracowników proponowanych zmian w treści ich zapisów.
  3. Każdy z pracowników lub współpracowników SV prowadzący zajęcia z dziećmi lub mający do czynienia
    w ramach wykonywanych obowiązków lub świadczonych czynności z dziećmi, składa oświadczenie
    o zapoznaniu się z Standardami, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do Standardów. Niezwłocznie po wprowadzeniu Standardów w instytucji, dział personalny przyjmie od pracowników oświadczenia
    o zapoznaniu się pracowników ze Standardami; oświadczenia będą przechowywane w aktach osobowych pracowników.
  4. Koordynator ds. SOM przeprowadza wśród pracowników raz na dwa lata ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi załącznik nr 6.
  5. W ankiecie pracownicy i współpracownicy SV mogą proponować zmiany w Standardach oraz wskazywać sytuacje naruszenia Standardów oraz sytuacje w których procedury określone w Standardach nie zostały zastosowane lub nie zadziałały.
  6. Koordynator ds. SOM dokonuje opracowania wypełnionych przez pracowników ankiet. Sporządza na tej podstawie raport z monitoringu, który następnie przekazuje Dyrektorowi.
  7. Dyrektor po dokonaniu analizy raportu z monitoringu może wprowadzić niezbędne zmiany, a następnie ogłasza stosownym zarządzeniem nowe brzmienie Standardów.
  8. W celu przygotowania merytorycznego pracowników i współpracowników SV do stosowania Standardów, organizuje się spotkania szkoleniowe w zakresie ich stosowania.
  9. Ze spotkań szkoleniowych, o których mowa w ust. poprzedzającym sporządza się notatkę wraz z wykazem uczestników spotkania, które przechowuje się w dokumentacji SV.
  10. SV w miarę potrzeb i możliwości organizuje pracownikom i współpracownikom SV spotkania szkoleniowe
    z przedstawicielami policji, sądu rodzinnego, kuratorów ds. nieletnich, pracowników ośrodka pomocy społecznej, a także organizacji i stowarzyszeń zajmujących się problematyką ochrony małoletnich.

 

Dokumentowanie incydentów

  1. Na dokumentację ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego składają się:
    1) karta interwencji dot. danego zdarzenia;
    2) notatki służbowe sporządzane przez pracowników na okoliczność danego zdarzenia;
    3) rejestr prowadzonych interwencji;
    4) kopia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa wobec dziecka;
    5) ankiety monitorujące poziom realizacji Standardów;
    6) raporty z monitoringu Standardów.
  1. Dokumentacja ws. ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego i interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka będzie przechowywana zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Dokumentacja dot. ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego, dokumentacja dot. interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka jest przechowywana przez Koordynatora ds. SOM i jest udostępniania w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie tylko i wyłącznie na wniosek uprawnionych organów publicznych lub za zgodą Dyrektora.
  3. Odpowiedzialność za właściwe przechowywania i udostępnianie dokumentacji dot. ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego oraz interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletniego ponosi Koordynator ds. SOM.

 

Kompetencje Koordynatora ds. Standardów Ochrony Małoletnich

  1. Koordynator ds. SOM jest odpowiedzialny za:
    1) monitorowanie realizacji i przestrzegania Standardów;
    2) reagowanie na sygnały naruszenia Standardów;
    3) prowadzenia rejestru zgłoszeń i proponowanych zmian Standardów;
    4) dokonywanie przeglądów i aktualizacji według potrzeb faktycznych i prawnych zapisów Standardów.
  2. Koordynator ds. SOM powinien:
    1) wyróżniać się empatią i zrozumieniem problemów dzieci;
    2) umieć komunikować się z dziećmi w sposób dostosowany do ich wieku i rozwoju;
    3) charakteryzować się spokojem i poszanowaniem wśród dzieci oraz pracowników;
    4) posiadać pozytywną ocenę pracy;
  3. Koordynator ds. SOM powinien ponadto posiadać umiejętności organizacyjne oraz potrafić doradzać innym pracownikom, co do stosowania niniejszych Standardów.
  4. Przygotowanie personelu do stosowania Standardów polega na pogłębianiu wiedzy i umiejętności identyfikacji ryzyka krzywdzenia małoletnich, rozpoznawania krzywdzenia i jego objawów, podejmowania zgodnych z prawem działań w celu ochrony i wsparcia małoletnich.

 

Zasady i sposób udostępniania Standardów rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania

  1. Niniejsze Standardy są jawne dla rodziców, prawnych opiekunów dzieci oraz pracowników.
  2. Dla dzieci przygotowana zostaje wersja skrócona Standardów.
  3. Standardy w wersji zupełnej i skróconej wywieszone są na tablicy ogłoszeń w SV, a także na każde żądanie dostępne są w dziale personalnym w wersji papierowej.
  4. Standardy w wersji zupełnej i skróconej udostępniane są na oficjalnej stronie internetowej SV.

 

Postanowienia końcowe

  1. Dyrektor może wyznaczyć jako osobę odpowiedzialną za realizację zobowiązań Dyrektora wynikających
    z niniejszych Standardów – Zastępcę Dyrektora.
  2. Standardy zostaną udostępnione na stronie internetowej sinfoniavarsovia.org.
  3. Ogłoszenie Standardów następuje także w sposób dostępny dla pracowników SV, w szczególności poprzez przesłanie ich tekstu drogą elektroniczną.
  4. Wybrane postanowienia Standardów dostosowane zostaną do potrzeb i możliwości dzieci i młodzieży
    i dostępne będą podczas zajęć prowadzonych z dziećmi i młodzieżą.
  5. Rodzice oraz opiekunowie prawni małoletnich przy zapisie dziecka na zajęcia są każdorazowo informowani o obowiązujących w SV Standardach i z możliwością zapoznania się z nimi w sposób określony w niniejszym paragrafie.