Ian Hobson

Ian Hobson

Od września 2023 r. gościnny dyrygent Sinfonii Varsovii.

Pianista i dyrygent Ian Hobson, którego „The New York Times” nazwał artystą „wyrazistym i charyzmatycznym”, jest ceniony na całym świecie za znajomość niezwykle obszernego repertuaru, znakomite wykonania utworów mistrzów romantyzmu, zręczne i wyjątkowe interpretacje zapomnianej muzyki fortepianowej starej i nowej, a także za pewne dyrygowanie zarówno zza fortepianu, jak i zza pulpitu.

Oprócz tego, że zasłynął jako wykonawca, Hobson jest oddanym badaczem i pedagogiem, który przywrócił do życia muzykę mniej znanych mistrzów, takich jak Ignaz Moscheles, Johann Hummel i Richard Stöhr. Dał się też poznać jako skuteczny popularyzator utworów pisanych specjalnie dla niego przez wielu znanych kompozytorów współczesnych, takich jak Robert Chumbley, Benjamin Lees, John Gardner, David Liptak, Alan Ridout czy Yehudi Wyner.

Hobson znany jest również jako kurator, a zarazem wykonawca cykli recitali prezentujących muzykę fortepianową znanych kompozytorów, eksponując subtelności utworów podczas każdego koncertu. Niedawno rozpoczął cykl obejmujący wszystkie dzieła Schumanna. W recenzji z trzeciego recitalu zamieszczonej na łamach „New York Classical Review” z 17 grudnia 2022 roku David Wright pisał:

Wariacje stopniowo wypełniała miłość Schumanna do Klary, a Hobson pozwolił jej się w pełni rozwinąć, przyspieszając i zwalniając tempo w rytm uczuć. W ostatniej wariacji płomienny dialog pomiędzy głosami prawej i lewej ręki nabrał jednoznacznie miłosnego wyrazu. W wirującym finale Prestissimo possible, artysta wyprowadzał z ożywczo szybkiej, ale jednocześnie przejrzystej faktury wyraźnie zarysowane tematy.

Ian Hobson wykonał również sześć koncertów w artystycznej przestrzeni SubCulture w ramach cyklu Sound Impressions prezentującego solową muzykę fortepianową Ravela i Debussy’ego. Do jego innych projektów należy cykl Uptown/Downtown: Preludes, Etudes, and Variations przywołujący wybitne przykłady każdego gatunku autorstwa Faurégo, Schumanna, Rachmaninowa, Debussy’ego i Szymanowskiego wraz ze światowymi premierami utworów Yehudiego Wynera (Preludia), Roberta Chumbleya (Etiudy) i Stephena Taylora (Wariacje), a także cykl Johannes Brahms: Classical Inclinations in a Romantic Age prezentujący wszystkie solowe utwory fortepianowe i muzykę kameralną Johannesa Brahmsa z udziałem fortepianu.

Jego dyskografia obejmuje około 60 albumów, w tym nagrania wszystkich sonat fortepianowych Beethovena i Schumanna oraz kompletne wydanie wariacji fortepianowych Brahmsa. Ostatnio Hobson zajął się solową i orkiestrową twórczością polskiego kompozytora Maurycego Moszkowskiego; pierwszy album z utworami orkiestrowymi otrzymał w 2020 roku nagrodę „Diapason d’or – Découverte” przyznawaną przez francuski magazyn Diapason.

Jak pisał Henry Fogel w swojej recenzji drugiego albumu z solowymi kompozycjami fortepianowymi Moszkowskiego zamieszczonej na łamach magazynu Fanfare ze stycznia/lutego 2023 roku:

Oprócz technicznej wirtuozerii, do wykonania muzyki Moszkowskiego niezbędne są ciepło, czar i wyczucie rubato przy zachowaniu pulsu utworu. Hobson dawno już udowodnił, że spełnia wszystkie te oczekiwania, czego efektem był niezwykle przyjemny recital romantycznej muzyki fortepianowej.

Obecnie Hobson koncertuje jako dyrektor muzyczny Sinfonia da Camera, zawodowej orkiestry kameralnej związanej z Krannert Center for the Performing Arts oraz College of Fine and Applied Arts Uniwersytetu Illinois w Urbanie i Champaign, gdzie Hobson jest profesorem muzyki. Pracuje również profesor sztuk muzycznych na Uniwersytecie Stanu Floryda.

Ian Hobson występował jako solista z wieloma znanymi orkiestrami; w Stanach Zjednoczonych były to Chicagowska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Filadelfijska, Amerykańska Orkiestra Symfoniczna w Nowym Jorku, orkiestry symfoniczne z Baltimore, Florydy, Houston, Indianapolis, Pittsburgha, St. Louis, a także Orquesta Sinfónica de Puerto Rico. Za granicą koncertował z brytyjską Królewską Orkiestrą Filharmoniczną, Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Królewską Szkocką Orkiestrą Narodową, Królewską Orkiestrą Filharmoniczną w Liverpoolu, Orkiestrą Hallé, ORF-Vienna, Orchester der Beethovenhalle, Moskiewską Orkiestrą Chopinowską, Israeli Sinfonietta oraz Nowozelandzką Orkiestrą Symfoniczną.

Po swoim debiucie w podwójnej roli dyrygenta i solisty ze Stuttgarter Kammerorchester w 1996 roku, Hobson współpracował jako dyrygent gościnny z takimi orkiestrami, jak Angielska Orkiestra Kameralna, Sinfonią Varsovią (m.in. występ w Carnegie Hall), Filharmonii Pomorskiej, Fort Worth Chamber Orchestra (Bass Hall) i Israel Kibbutz Chamber Orchestra.       

Ponadto, Hobson jest regularnie zapraszany do udziału w pracach jury konkursów krajowych i międzynarodowych, między innymi Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna (na zaproszenie samego Cliburna), Konkursu im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, Konkursu Chopinowskiego na Florydzie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds w Wielkiej Brytanii oraz Międzynarodowego Konkursu im. Roberta Schumana w Niemczech. W roku 2005 Hobson pełnił funkcję przewodniczącego jury Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland i Konkursu Pianistycznego im. Chopina Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W roku 2008 był przewodniczącym jury Konkursu Pianistycznego w Nowym Jorku, a w roku 2010 pełnił tę funkcję ponownie w nowo przemianowanym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Nowym Jorku.

Hobson to jeden z najmłodszych absolwentów Królewskiej Akademii Muzycznej. W roku 1981 zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds, co zapoczątkowało jego międzynarodową karierę. Zdobył również srebrne medale na międzynarodowych konkursach im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie i Ludwiga van Beethovena w Wiedniu. Urodził się w Wolverhampton w Anglii. Po ukończeniu Królewskiej Akademii Muzycznej kontynuował studia na Uniwersytecie Cambridge (Anglia) oraz na Uniwersytecie Yale.

 

Fot. Tatiana Daubek