Aleksandar Marković
Od września 2022 r. pierwszy gościnny dyrygent Sinfonii Varsovii.
Aleksandar Marković zainaugurował rok 2022 koncertem z Sinfonią Varsovią na Festiwalu Witolda Lutosławskiego „Łańcuch” w Warszawie. W pełnym energii programie znalazły się utwory polskich mistrzów muzyki współczesnej, takich jak Lutosławski, Szymanowski i Regamey. Dyrygent poprowadzi również prestiżowy koncert jubileuszowy orkiestry w Teatrze Wielkim z kompozycjami Schumanna, Pendereckiego i Rachmaninowa. W kulminacyjnym momencie sezonu 2021/22 poprowadził Sinfonię Varsovię w koncertach otwierającym i zamykającym Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu z repertuarem obejmującym dzieła od Mozarta, Schumanna, Debussy’ego i Honeggera aż po Philipa Glassa i światową premierę Bbrass Concerto Mikołaja Majkusiaka.
Marković urodził się w Belgradzie i jest absolwentem klasy dyrygentury Leopolda Hagera na Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Uczęszczał na kursy mistrzowskie w Accademia Musicale Chigiana w Sienie, gdzie otrzymał Diploma d’onore. Jest stypendystą Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie oraz laureatem pierwszej nagrody na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
Był głównym dyrygentem Tiroler Landestheater oraz Symphonieorchester w Innsbrucku, dyrektorem muzycznym i głównym dyrygentem Orkiestry Filharmonii w Brnie oraz dyrektorem muzycznym Opera North. Z początkiem sezonu 2021/22 objął stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Wojwodiny w Nowym Sadzie w Serbii.
Marković dyrygował takimi orkiestrami jak Królewska Orkiestra Filharmonii w Liverpoolu, Orkiestra Symfoniczna Miasta Birmingham, Irlandzka Orkiestra Symfoniczna RTÉ, Belgijska Orkiestra Narodowa, Monachijska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Symfoniczna w Odense, Orkiestra Symfoniczna w Bournemouth, Szkocka Orkiestra Symfoniczna BBC, Orkiestra Symfoniczna w Malmö, Orkiestra Filharmonii w Katarze, Beethoven Orchester Bonn, Chorwacka Orkiestra HRT oraz Orkiestra Symfoniczna Radia w Pradze, Orkiestra Filharmonii Słoweńskiej i Orkiestra Filharmonii Słowackiej, z którą nagrał płytę Sinful Women wydaną przez czeską wytwórnię Supraphon. Z powodzeniem debiutował także z Operą i Orkiestrą Symfoniczną w Wuppertalu, Orkiestrą Kameralną w Lozannie, Orkiestrą Symfoniczną Teatru Lirycznego im. Giuseppe Verdiego w Trieście, Bremer Philharmoniker, Orkiestrą Filharmonii w Lubece i Orkiestrą Kameralną Palatynatu Reńskiego w Mannheim.
Gościnnie dyrygował także Orkiestrą Symfoniczną Hiszpańskiego Radia i Telewizji, Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Drezdeńskiej, Orkiestrą Filharmonii w Stuttgarcie, Staatskapelle Halle, Praską Orkiestrą Symfoniczną, Konzerthausorchester Berlin, DSO Berlin, Orkiestrą Mozarteum w Salzburgu, Wiedeńską Orkiestrą Kameralną i Concert-Verein, Szkocką Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Filharmonii im. Leoša Janáčka w Ostrawie, Litewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną St. Gallen, Orkiestrą Państwową w Brunszwiku, Orkiestrą Filharmonii Belgradzkiej, Orkiestrą Filharmonii Zagrzebskiej, Orkiestrą Filharmonii w Sarajewie, Orkiestrą Symfoniczną Wojwodiny i Kremerata Baltica.
Aleksandar Marković dyryguje szerokim repertuarem symfonicznym i operowym, od klasycyzmu i romantyzmu aż po style współczesne. Jego żywe zainteresowanie muzyką XX wieku i awangardą zaowocowało wykonaniami dzieł takich twórców, jak Hartmann, Schiske, Istvan, Rózsa, Ligeti, Lutosławski, Penderecki, Glass, D’Ase, Pintscher, Larcher, Tüür, Yusupov, Salonen czy MacMillan. W 2018 roku nagrał muzykę z baletu Scriabiniana Kasyana Goleizovskiego oraz baletu Satori Lorenza Dangla dla zespołu tanecznego Sergeya Polunina.
Aleksandar również wspiera aktywnie kolejne pokolenie muzyków, angażując się w różne projekty w tym zakresie. Współpracował m.in. z orkiestrą symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego w Grazu oraz był członkiem jury i wykładowcą na Muzycznym Festiwalu Młodzieżowym Summa Cum Laude w Wiedniu.
WYWIAD: Aleksandar Marković o związkach i współpracy z Sinfonią Varsovią