Sinfonia Varsovia
Sinfonia Varsovia, która jest instytucją kultury miasta stołecznego Warszawy, to centrum muzyki, zbudowane w myśl zasady, że muzyka jest najbardziej uniwersalną ze sztuk. Sercem jest orkiestra Sinfonia Varsovia, której tożsamość, międzynarodowy prestiż i wysoki poziom artystyczny są kapitałem i podstawą działalności. Jako instytucja o zasięgu międzynarodowym, dba także o lokalną społeczność, aktywizując ją i zachęcając ją do obcowania z kulturą.
Początki
Orkiestra powstała w kwietniu 1984 roku w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Impulsem do rozbudowania składu był przyjazd legendarnego skrzypka Yehudi Menuhina na występy w charakterze solisty i dyrygenta. Artystę zaprosili Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Centrum Sztuki Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie oraz Franciszek Wybrańczyk, dyrektor POK. Wspólne koncerty szybko zdobyły uznanie publiczności, a Menuhin objął funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta.
„Praca z żadną inną orkiestrą nie dała mi tyle satysfakcji, co moja praca, w charakterze solisty i dyrygenta, z orkiestrą Sinfonia Varsovia” – Yehudi Menuhin o Sinfonii Varsovii
Niedługo potem Sinfonia Varsovia rozpoczęła światowe tournée, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Szeroki repertuar orkiestry, obejmujący zarówno dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga Beethovena, jak i Krzysztofa Pendereckiego zaowocował współpracą z rzeszą solistów i dyrygentów. Orkiestra zawiązała artystyczne przyjaźnie z najwybitniejszymi dyrygentami, wśród których znaleźli się m.in. Witold Lutosławski, Lorin Maazel oraz solistami, do których należą m.in. Piotr Anderszewski, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter.
Od tamtej pory Sinfonia Varsovia zagrała ok. 4 000 koncertów na całym świecie i nagrała ponad 300 płyt, w tym m.in. dla wytwórni Decca, Deutche Grammophon, Naxos, Sony i Warner. Repertuar obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów, w tym: Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara. Orkiestra ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów, m.in.: Johna Adamsa, Krzesimira Dębskiego, Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onutė Narbutaitė, Krzysztofa Pendereckiego, Marty Ptaszyńskiej, Marcina Stańczyka, Pawła Szymańskiego.
W ramach Sinfonii Varsovii działają cztery zespoły kameralne: Sinfonia Varsovia String Quintet, Sinfonia Varsovia Brass, Sinfonia Varsovia Wind Quintet oraz najmłodszy Sinfonia Varsovia Camerata.
Od 1997 roku dyrektorem muzycznym, a następnie w latach 2003–2020 roku dyrektorem artystycznym był Krzysztof Penderecki, najwybitniejszy polski kompozytor. W latach 2008–2012 dyrektorem muzycznym zespołu był światowej sławy francuski dyrygent – Marc Minkowski. W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki dyrektora Sinfonii Varsovii swemu asystentowi, wieloletniemu muzykowi zespołu – Januszowi Marynowskiemu, który tę funkcję sprawuje do dziś.
Instytucja
Organizatorem Sinfonii Varsovii, instytucji kultury, jest m.st. Warszawa. W ramach swojej działalności Sinfonia Varsovia organizuje koncerty symfoniczne, kameralne, festiwale, konkursy muzyczne oraz inne formy upowszechniania muzyki. Szeroka oferta kulturalna Sinfonii Varsovii obejmuje m.in. cykl koncertów na małe zespoły z udziałem muzyków orkiestry, czyli Sinfonia Varsovia Kameralnie; wydarzenia kierowane do najmłodszej publiczności Smykofonie na Grochowskiej i Poranki; koncerty promujące najnowszą polską twórczość symfoniczną, czyli cykl Oddźwięki oraz Eksperymentalne wtorki poświęcone muzyce współczesnej, poszukującej. Sinfonia Varsovia jest także organizatorem dwóch festiwali – Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée), upowszechniającego muzykę klasyczną oraz Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Ten drugi z okazji XX edycji przypadającej w 2020 roku przybrał formę całego sezonu artystycznego, w ramach którego odbyły się koncerty symfoniczne i kameralne w Pawilonie Koncertowym w siedzibie Sinfonii Varsovii.
Edukacja
W ramach działalności instytucja prowadzi szereg koncertów i zajęć o charakterze warsztatowym. Z myślą o niemowlętach i dzieciach do 5. roku życia co miesiąc w siedzibie orkiestry odbywają się Smykofonie na Grochowskiej, organizowane we współpracy z Fundacją Muzyka jest dla wszystkich. Dedykowane starszym dzieciom powyżej 6 lat i całym rodzinom są Poranki, czyli niedzielne koncerty fabularne.
Inwestycja
Trwają prace nad powstaniem nowego, unikalnego miejsca na muzycznej i kulturalnej mapie stolicy. To ambitne zadanie realizowane jest przez Sinfonię Varsovię, dzięki wsparciu finansowym organizatora – m.st. Warszawy, w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Projekt zakłada modernizację pięciu zabytkowych budynków przy ulicy Grochowskiej 272 i budowę nowej sali koncertowej na ponad 1850 miejsc. Budowę poprzedził międzynarodowy konkurs architektoniczny, który w 2010 roku wygrało Atelier Thomas Pucher z Grazu. Więcej informacji www.sinfoniavarsoviacentrum.pl.