25. Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu
10 maja – 16 czerwca 2025
Jubileuszowa edycja warszawskiego festiwalu Sinfonii Varsovii nie może obejść się bez… Warszawy, warszawskiego repertuaru, warszawskiej orkiestry i jej publiczności!
To z myślą o tej ostatniej 25 lat temu założyciel Sinfonii Varsovii Franciszek Wybrańczyk powołał festiwal „Swojemu Miastu”. Chciał, by zespół, który pozostawał wówczas niemal stale w trasie koncertowej, zaistniał w cyklu wydarzeń muzycznych dla mieszkańców stolicy w różnych, nieoczywistych czasem lokalizacjach.
Tradycja Wybrańczyka jest nie tylko kontynuowana, lecz także rozwijana, a Sinfonia Varsovia regularniej zaznacza swoją obecność w stolicy. Wkrótce na stałe osiądzie na warszawskim Kamionku i rozpocznie działalność w zrewitalizowanych zabytkowych budynkach przy Grochowskiej 272, a w przeciągu kilku lat – w nowej sali koncertowej. Tymczasem przed nami bogaty festiwal z aż siedmioma koncertami orkiestry, projektem smyczkowym Akademii Sinfonia Varsovia i nieodpłatnym koncertem Sinfonia Varsovia Brass!
Muzycy orkiestry wystąpią u boku solistów tej miary, co sopranista Bruno de Sá, skrzypek Yamen Saadi, altowiolista Avri Levitan, waltornista Yun Zeng oraz pianiści Marcin Masecki, Aleksander Dębicz czy Hyuk Lee, oraz pod kierunkiem takich dyrygentów, jak Marta Kluczyńska, Martin Rajna, Anna Sułkowska-Migoń, Jarosław Thiel, Andreas Wittmann i Ian Hobson (ten ostatni również w roli pianisty).
Przygotowaliśmy dwa projekty specjalne: – Śniąc o Warszawie oraz Inny punkt słyszenia. Inauguracja festiwalu 10 maja będzie jednocześnie otwarciem sezonu koncertowego w wyremontowanym Amfiteatrze w Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Koncert pt. Śniąc o Warszawie z udziałem dyrygentki Marty Kluczyńskiej, Mariusza Szczygła i aż trzech wybitnych pianistów – poświęcony będzie Warszawie w roku obchodów 80-lecia jej odbudowy po zniszczeniach II wojny światowej. Będzie jednocześnie stanowić preludium do Opery o Warszawie. Najlepsze miasto świata, którą Sinfonia Varsovia prawykona na jesieni w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Podczas koncertu na Woli zabrzmią utwory skomponowane w okupowanej Warszawie. Przynoszą one, nieoczekiwanie, więcej energii i radości, niż mogłyby sugerować okoliczności powstania. Ten muzyczny witalizm zapowiada rozmach, z jaką po wojnie powstawała nowa Warszawa.