Odwiedź stronę projektu Interakcje/Integracje!
Sinfonia Varsovia wraz z norweskim partnerem Norwegian Youth Chamber Music Festival w Stavanger rozpoczyna w tym roku dwuletni projekt Interakcje/Integracje. Jego idea wywodzi się z przekonania o istotności sztuki w procesach integracji społecznej i z potrzeby wykorzystania jej wpływu na każdego człowieka jako członka społeczności. Jak powiedział znakomity dyrygent Riccardo Muti „Muzyka to nie tylko zawód, ale misja. Powinniśmy uważać kulturę za jeden z podstawowych elementów budowania lepszego społeczeństwa w przyszłości.” W ciągu dwóch lat instrumentaliści Sinfonii Varsovii wraz z muzykami i instruktorami z Norwegii będą uczestniczyć zarówno w projektach koncertowych, jak i działaniach edukacyjnych, mających na celu dotarcie do i pracę z grupami odbiorców, które pozbawione są kontaktu z kulturą lub mają do niej ograniczony dostęp. Również sami muzycy będą czerpać korzyści z tego procesu, zyskując kompetencje komunikacyjne i organizacyjne, by jeszcze lepiej służyć swoimi artystycznymi umiejętnościami społeczeństwu. Projekt Interakcje/Integracje dopełnia zatem działania już w Sinfonii Varsovii obecne i służące realizacji misji tej instytucji zgodnie z hasłem „muzyka należy się każdemu”.
Pierwsze efekty współpracy polsko-norweskiej zobaczymy już na festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w postaci Weekendu Norweskiego – dwóch koncertów 11 i 12 czerwca, przygotowanych w procesie międzynarodowych warsztatów. Towarzyszyć im będą ponadto koncerty dla uczniów szkół i uchodźców wojennych. Kolejne dwie odsłony będą miały miejsce w Stavanger, gdzie zaplanowane jest seminarium kompozytorskie (sierpień) oraz koncert Sinfonii Varsovii (październik) z premierą nowego intermedialnego utworu Piotra Peszata, a także działania dla grup uchodźców w Norwegii.
Projekt Interakcje/Integracje organizowany jest we współpracy z Norwegian Youth Chamber Music Festival (K&MFEST) w ramach programu „Kultura”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021
Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.
Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Za pomocą funduszy EOG i funduszy norweskich Islandia, Liechtenstein i Norwegia chcą przyczynić się m. in. do polepszenia wzrostu i zwiększenia zatrudnienia, rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatu i zależnością energetyczną, a także ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego.
Informacje o Funduszach norweskich i EOG pochodzą ze strony internetowej: eog.gov.pl
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.