Interakcje / Integracje

Odwiedź stronę projektu Interakcje/Integracje!

 

Sinfonia Varsovia wraz z norweskim partnerem Norwegian Youth Chamber Music Festival w Stavanger rozpoczyna w tym roku dwuletni projekt Interakcje/Integracje. Jego idea wywodzi się z przekonania o istotności sztuki w procesach integracji społecznej i z potrzeby wykorzystania jej wpływu na każdego człowieka jako członka społeczności. Jak powiedział znakomity dyrygent Riccardo Muti „Muzyka to nie tylko zawód, ale misja. Powinniśmy uważać kulturę za jeden z podstawowych elementów budowania lepszego społeczeństwa w przyszłości.” W ciągu dwóch lat instrumentaliści Sinfonii Varsovii wraz z muzykami i instruktorami z Norwegii będą uczestniczyć zarówno w projektach koncertowych, jak i działaniach edukacyjnych, mających na celu dotarcie do i pracę z grupami odbiorców, które pozbawione są kontaktu z kulturą lub mają do niej ograniczony dostęp. Również sami muzycy będą czerpać korzyści z tego procesu, zyskując kompetencje komunikacyjne i organizacyjne, by jeszcze lepiej służyć swoimi artystycznymi umiejętnościami społeczeństwu. Projekt Interakcje/Integracje dopełnia zatem działania już w Sinfonii Varsovii obecne i służące realizacji misji tej instytucji zgodnie z hasłem „muzyka należy się każdemu”.

Pierwsze efekty współpracy polsko-norweskiej zobaczymy już na festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu w postaci Weekendu Norweskiego – dwóch koncertów 11 i 12 czerwca, przygotowanych w procesie międzynarodowych warsztatów. Towarzyszyć im będą ponadto koncerty dla uczniów szkół i uchodźców wojennych. Kolejne dwie odsłony będą miały miejsce w Stavanger, gdzie zaplanowane jest seminarium kompozytorskie (sierpień) oraz koncert Sinfonii Varsovii (październik) z premierą nowego intermedialnego utworu Piotra Peszata, a także działania dla grup uchodźców w Norwegii.

 

Projekt Interakcje/Integracje organizowany jest we współpracy z Norwegian Youth Chamber Music Festival (K&MFEST) w ramach programu „Kultura”, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014–2021

Mechanizm Finansowy EOG i Norweski Mechanizm Finansowy (czyli tzw. Fundusze norweskie i EOG) są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom UE – kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Fundusze te są związane z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej oraz z jednoczesnym wejściem naszego kraju do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (który tworzą państwa UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy norweskich i Funduszy EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.

Za pomocą funduszy EOG i funduszy norweskich Islandia, Liechtenstein i Norwegia chcą przyczynić się m. in. do polepszenia wzrostu i zwiększenia zatrudnienia, rozwiązania problemów związanych ze zmianami klimatu i zależnością energetyczną, a także ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego.

Informacje o Funduszach norweskich i EOG pochodzą ze strony internetowej: eog.gov.pl

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Pięć koncertów kameralnych oraz potańcówka – takie wydarzenia dla publiczności w Norwegii (2–5 sierpnia) i Polsce (11–13 sierpnia) przygotowała Sinfonia Varsovia wraz z partnerem K&M Fest w ramach projektu Interakcje/Integracje. Sierpniowy moduł „Symbole życia” projektu ukaże odmienne podejście do bliskości człowieka z naturą twórców z Polski i Norwegii, słyszalne w muzyce tradycyjnej i artystycznej tych narodów. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.

Wspólny program sześciu wydarzeń inspirowany jest muzyką ludową. Zabrzmią kompozycje Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Edwarda Griega, Mieczysława Karłowicza, Stanisława Niewiadomskiego, Johana Svendsena, Mieczysława Wajnberga, jak również twórców obcych, takich jak Caccini, Dohnányi, de Falla, Haydn, Kodály, Mozart, Sibelius, Skoryk, Vasks, Ysaÿe. Nie zabraknie także polskiej i norweskiej muzyki tradycyjnej wykonywanej na autentycznych ludowych instrumentach. Wystąpią muzycy Sinfonii Varsovii oraz artyści festiwalu K&M Fest w Stavanger.

Polska: potańcówka polsko-norweska i koncerty kameralne

W Warszawie weekend 11–13 sierpnia rozpocznie się od potańcówki w Pawilonie Koncertowym Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej 272. W piątek 11 sierpnia o godz. 19 odbędzie się wieczór przy muzyce na żywo i pod czujnym okiem profesjonalnych tancerzy. Muzycy polskiej ludowej kapeli Napięcie połączą siły z Gunnarem Stubseidem, legendą hardingfele, tradycyjnych norweskich skrzypiec, by razem zagrać do tańca ludową muzykę polską i norweską. Kroków tanecznych uczyć będą Bogumiła Zgorzelska (Akademia Tańca Tradycyjnego) i Dominik Wóltański (nObroty). Wydarzenie wpisze się w cykl pięciu tegorocznych Potańcówek na Grochowskiej (21 lipca – 18 sierpnia).

W sobotę 12 sierpnia o godz. 17 muzyka zabrzmi na kamionkowskim podwórku przy ul. Grochowskiej 282 (wejście obok restauracji Nancy Lee). W koncercie Muzyka na podwórkach wystąpi trio młodych muzyków Sinfonii Varsovii – Karolina Gutowska (skrzypce), Julia IwanciwGąsior (skrzypce, altówka) i Mateusz Błaszczak (wiolonczela). 13 sierpnia dołączy do nich trójka muzyków norweskich: Laurens Weinhold (skrzypce), Nikita Khnykin (fortepian) i Gunnar Stubseid (hardingfele). Koncert ten odbędzie się o godz. 17 w Sali Prób Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej 272.

Symbole życia – sierpniowe wydarzenia projektu „Interakcje/Integracje”