Co zrobić by wykluczona ze względu na swoje specjalne potrzeby publiczność, mogła doświadczyć piękna muzyki podczas koncertu, na który bardzo ciężko jest jej się wybrać? Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń dla słuchaczy z niepełnosprawnościami, w kryzysach psychicznych czy podopiecznych ośrodków pomocy? Jak pomóc im odkryć terapeutyczną moc muzyki?
Odpowiedzi na te trudne pytania postanowił poszukać altowiolista Avri Levitan. Edukator jest przekonany, że muzyka oraz sztuka są sposobami komunikacji i przekazywania emocji. Dlatego bardzo ważne jest to, by zadbać o dwie strony – o publiczność i o artystów. Po pierwsze należy im dać możliwość rozmowy o swoich wrażeniach, odczuciach i emocjach. Niezwykle ważne dla publiczności o specjalnych potrzebach jest poczucie bezpieczeństwa. By mogli porozmawiać o emocjach i muzyce, po prostu muszą poczuć się bezpiecznie. Zorganizowanie wyjazdu na koncert oraz samo przebywanie w sali koncertowej jest dla nich bardzo trudne – czy to ze względów logistycznych, czy emocjonalnych. Nowe miejsce, nowe zapachy, sztywne zasady koncertowej etykiety… Coś co dla większości jest standardowe, dla nich jest po prostu barierą. By czuli się bezpiecznie, trzeba tę barierę koniecznie usunąć.
Przenieśmy koncerty z sali koncertowej! Zagrajmy w szkołach specjalnych, ośrodkach pomocy społecznej, szpitalach, ośrodkach dla uchodźców czy bezdomnych – stwierdził Levitan. Zagrajmy tam, gdzie nasza publiczność czuje się bezpiecznie! Pozwólmy im swobodnie usiąść w miejscach, które znają. Zagrajmy na korytarzu, w kuchni, w salce konferencyjnej. Posłuchajmy, porozmawiajmy…
I tak powstała Musethica!
Avri Levitan stworzył program edukacyjny, który funkcjonuje już w 13 (!) krajach i polega na organizacji serii zamkniętych i otwartych koncertów. Do każdej edycji Levitan zaprasza młodych muzyków, którym daje niepowtarzalną okazję do rozwoju. Wraz z innymi tutorami przeprowadza warsztaty dla muzyków i muzyczek oraz przygotowuje ich do występów w warunkach, do których powiedzmy wprost – nie są przyzwyczajeni.
***
W tym roku w warszawskiej edycji programu biorą udział uczestnicy i uczestniczki 13. Akademii Sinfonia Varsovia. Zagrają m.in. w Szkole Muzycznej I stopnia im. Edwina Kowalika w Laskach, Zespole Szkół Specjalnych nr 89, Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym, Szpitalu Bielańskim na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjny czy Środowiskowym Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami”.
Organizujemy także dwa koncerty otwarte i dostępne dla wszystkich. Koncert w kawiarni Cafe Michelle przy ul. Grochowskiej 282 odbędzie się 21 listopada o godz. 19:00. Wydarzenie jest niebiletowane. Finał programu tradycyjnie zagramy w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie – Nowa Miodowa. Zapraszamy 23 listopada o godz. 19:00. Bilety już wkrótce w sprzedaży.
***
Współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu 1000+ Concerts. Innovating Higher Music Education through Social Inclusion (1000+ koncertów. Zwiększanie innowacyjności wyższej edukacji muzycznej przy pomocy działań z zakresu integracji społecznej).
Koncerty zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
[fot. Serwis Sinfonia Varsovia]