Słowo od organizatorów Festiwalu Kwadrofonik:
Lepiej, mocniej, głośniej. Globalnie. Klikalnie. Z impetem. Nachalnie.
I koniecznie – medialnie – z rozgłosem.
Drogo. I niech będą znane twarze.
Myśląc o tym, jak zakomunikować Państwu zakończenie tegorocznej edycji Festiwalu Kwadrofonik, zastanawiałyśmy się, jak się dziś robi kulturę. Przejrzałyśmy kilka modnych portali i czasopism. I uznałyśmy, że kompletnie tak nie chcemy.
Nie interesuje nas XIX-wieczny model, w którym widz przychodzi, podziwia i wychodzi. Mamy dziś inne problemy i inne zadania, a jednym z kluczowych jest głęboka zmiana społeczna. Żeby to zrobić, musimy wyzdrowieć. Dać sobie szansę. Poczuć się dobrze na duchu i ciele. Odpocząć i zaopiekować się sobą.
I to właśnie Państwu proponujemy. Na koniec roku, koniec festiwalu i wszystkie inne końce, które widać za rogiem: NICNIEROBIENIE. Dla wielu z nas sztuka absolutnie najtrudniejsza.
Na czym będzie to polegało? Na czym chcecie. Można leżeć, czytać, trzymać się za rękę, spać, porozciągać ciało, poćwiczyć oddech. Dobrze przeczytaliście: proponujemy spanie na koncercie. Byle nie przeszkadzać za bardzo innym, dla których nicnierobienie może być np. kontemplacją dźwięku. W poszanowaniu. Razem. I mimo chłodu – ciepło, pod kocem, z termosem w ręku.
To nie będzie zwykły koncert. Uciekamy z sali estradowej do sali prób. Bo tam jest przyjemniej i wygodniej. I mają pufy i leżaki.
Nie będzie głośno, nie będzie mocnych świateł. Nikt wyjątkowo znany się nie zapowiedział. Będzie za to kilka powtarzalnych dźwięków, które postaramy się zagrać tak, żeby ułatwić Wam relaks. Uzdrowienie – tego potrzebujemy najbardziej. Jako jednostki i jako społeczeństwo. Spokój. Odbodźcowanie. Wydłużenie oddechu.
Z takich właśnie powodów odbędzie się polska premiera utworu Mortona Feldmana For Philip Guston. Kompozycja oparta tak samo na przyjaźni, jak i konflikcie. Jej istotą jest stwierdzenie, że rolą sztuki może być nauczanie porozumienia. Zadbanie o najbliżej siedzące osoby, aby im było równie dobrze jak nam. Aby dźwięki tworzone przez partnerujących nam muzyków powstawały w takim komforcie, jaki my mamy.
Bliższe nam to dziś dużo bardziej, niż kiedy pierwszy raz pomyślałyśmy o tegorocznym festiwalu.
Gramy dla Was pomiędzy 18 a 22, tak, abyście mogli wejść i wyjść dokładnie wtedy, kiedy chcecie. Z kim chcecie. Jak chcecie.
– Katarzyna Renes
Napoje będzie można spożywać w specjalnie wyznaczonym miejscu. W Sali Prób obowiązuje zakaz konsumpcji. Prosimy o zabranie obuwia na zmianę i własnych kocy.
7 grudnia 2022
Pomiędzy 18 a 22
Sala Prób Sinfonii Varsovii, Grochowska 272, Warszawa
Morton Feldman For Philip Guston (prawykonanie polskie) [240’]
Ewa Liebchen flety
Magdalena Kordylasińska-Pękala instrumenty perkusyjne
Emilia Karolina Sitarz instrumenty klawiszowe
Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa.