Musethica to muzyczny projekt edukacyjny o silnie społecznym charakterze. Powołany do życia w 2012 roku przez altowiolistę i edukatora Avriego Levitana funkcjonuje już w 13 krajach. Koncentruje się na takim rodzaju edukacji młodych i uzdolnionych instrumentalistów, by ich interpretacje muzyki kameralnej obok wysokiej wartości artystycznej charakteryzowały się dużą komunikatywnością. Każda sesja Musethiki składa się ze stałych komponentów: intensywnych warsztatów, podczas których wskazany przez program Musethica tutor pracuje z uczestnikami danej edycji, oraz prezentacji przygotowanego programu w miejscach, gdzie zazwyczaj nie organizuje się koncertów, m.in. domach opieki, szpitalach, ośrodkach pomocy i placówkach edukacyjnych. Bliski kontakt ze słuchaczami i możliwość podzielenia się wrażeniami pozwalają odczuć moc sztuki jako sposobu komunikacji i przekazywania emocji. Projekt zmienia myślenie o muzyce po obu stronach tej komunikacji: zarówno u publiczności, jak i występujących dla niej artystów.
Cykl występów zwieńczy koncert finałowy, który wzorem poprzednich edycji Musethiki odbędzie się w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.
***
1000+ Concerts: Innovating Higher Music Education through Social Inclusion (1000+ koncertów: Zwiększanie innowacyjności wyższej edukacji muzycznej przy pomocy działań z zakresu integracji społecznej) to ambitna wizja zmian w sektorze muzyki klasycznej: kształci nowe pokolenie muzyków, aby postrzegali siebie jako integralną część społeczeństwa oraz podjęli zadanie prezentowania muzyki na żywo tym, którzy mają do niej najbardziej ograniczony dostęp. Poprzez wdrożenie programu Musethica, projekt ponownie stawia praktykę performatywną w centrum rozwoju młodych muzyków, podkreślając wartość umiejętności wykonawczych i zaangażowania publiczności. W ciągu czterech lat dziesięć europejskich instytucji partnerskich połączyło siły z ponad 120 instytucjami społecznymi — w tym szpitalami, więzieniami, ośrodkami dla uchodźców i szkołami dla osób niepełnosprawnych — aby zorganizować ponad 1000 bezpłatnych koncertów dla co najmniej 40 000 zmarginalizowanych odbiorców w całej Europie.
Miniony cykl występów zwieńczył koncert finałowy, który – wzorem poprzednich edycji Musethiki – odbył się w Nowej Miodowej – Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie. W programie koncertu znalazło się m.in. arcydzieło kameralistyki – Septet Es-dur op. 20 Ludwiga van Beethovena. Drugim – obok Avriego Levitana – tutorem 3. warszawskiej sesji był legendarny amerykański waltornista, były wieloletni muzyk Berlińskich Filharmoników, a obecnie członek Scharoun Ensemble, Stefan de Leval Jezierski.