fot. Bartek Barczyk

Szymon Nehring fortepian

Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jest również jedynym Polakiem, który otrzymał pierwsze miejsce w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie.

W latach 2017-2019 uczył się w klasie Borisa Bermana na wydziale muzycznym Uniwersytetu Yale (program Artist Diploma). Od 2013 roku studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat szlifował swoje umiejętności w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie.

W 2014 roku zdobył pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W roku 2015 otrzymał stypendium Krystiana Zimermana i został finalistą 17. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz liczne nagrody dodatkowe. Rok 2017 przyniósł mu wygraną w Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie wraz z nagrodami dodatkowymi, w tym za najlepsze wykonanie utworu Chopina.

Jego debiutancka płyta z utworami polskich kompozytorów zdobyła nagrodę Fryderyka przyznawaną przez Akademię Fonograficzną za recital solowy, nagrodę JOKER magazynu „Crescendo”, a także Supersonic Award magazynu „Pizzicato”. W 2016 roku ukazały się dwie płyty artysty: Fryderyk Chopin: Piano Concertos z orkiestrą Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała i Krzysztofa Pendereckiego oraz Krzysztof Penderecki: Piano Concerto “Resurrection”, również pod batutą samego kompozytora. Najnowsze nagrania pianisty zawierają między innymi wykonania utworów Chopina na instrumencie historycznym (Erard 1858).

Szymon Nehring koncertował w Azji, obu Amerykach i większości krajów europejskich.

Występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestrą Filharmonii Izraela, Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu, Orkiestrą Filharmonii w Marsylii, Orkiestrą Symfoniczną w Hartford, Orkiestrą Symfoniczną w Calgary i Orkiestrą XVIII Wieku, we współpracy z dyrygentami takimi jak Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Grzegorz Nowak, Pablo Heras-Casado, Karina Canellakis, Giancarlo Guerrero, Omer Meir Wellber, John Axelrod, Lawrence Foster, David Zinman i Krzysztof Penderecki.

Artysta grał koncerty w najsłynniejszych salach na świecie, między innymi w Carnegie Hall, Elbphilharmonie w Hamburgu, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Konzerthaus Berlin, DR Koncerthuset w Kopenhadze, Musikverein w Wiedniu, a także Herkulessaal and Prinzregententheater w Monachium.

W 2019 roku został zaproszony do programu fundacji Orpheum, w ramach którego wystąpił z Orkiestrą Tonhalle z Zurychu pod batutą Davida Zinmana, a rok później zadebiutował w Filharmonii Berlińskiej.