Bartosz Michałowski

Bartosz Michałowski dyrektor chóru

Bartosz Michałowski

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej. Od stycznia 2017 kieruje Chórem Filharmonii Narodowej.

Ukończył z wyróżnieniem wydział dyrygentury chóralnej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1998-2005 był asystentem prof. Stefana Stuligrosza i dyrygentem Chóru Filharmonii Poznańskiej. Z Poznańskimi Słowikami koncertował wielokrotnie w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Włoszech, Austrii, Szwajcarii, Czechach, na Litwie, w Rosji i w Japonii. Jest laureatem nagrody L’Orphée d'Or 2015, przyznanej przez Académie du Disque Lyrique w Paryżu, nominacji do Fryderyka 2015 za dwupłytowy album z muzyką Pasquale Anfossiego oraz Złotej Płyty. Zwyciężył IX Ogólnopolski Konkurs Dyrygentów Chóralnych, w którym zdobył również nagrodę specjalną za świadomość pracy nad emisją głosu w zespole chóralnym.

Bartosz Michałowski jest założycielem, dyrektorem artystycznym i dyrygentem Poznańskiego Chóru Kameralnego, jednego z najlepszych polskich zespołów tego typu. Jest również pomysłodawcą i dyrektorem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966. Artysta jest twórcą warsztatów kompozytorskich dla dzieci i młodzieży Pisz muzykę – to proste!, a także współautorem projektu Obrazogranie, realizowanego z Muzeum Narodowym w ramach Biennale sztuki dla dziecka w Poznaniu.

Wraz z Poznańskim Chórem Kameralnym był oklaskiwany podczas prestiżowych konkursów w Niemczech i Francji, otrzymał także I Nagrodę i Nagrodę Publiczności Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Neuchâtel (Szwajcaria). Prowadzony przez niego Chór, jako jedyny zespół w Polsce, współpracuje z legendarną orkiestrą Concerto Köln, koncertował z Irish Baroque Orchestra współpracował również wielokrotnie z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, a także Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej, Orkiestrą Filharmonii Gorzowskiej, Czech Virtuosi.

Jako dyrygent zdobywał główne nagrody w uznanych konkursach chóralnych oraz liczne nagrody specjalne: za najlepszą technikę wokalną zespołu, najlepsze wykonanie muzyki współczesnej, czy dla najlepszego dyrygenta.

Jest zapraszany do współpracy przez organizatorów renomowanych festiwali, takich jak Schleswig‑Holstein Musik Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Transatlantyk Festival, Nostalgia Festival, Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, Festiwal Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna, Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana, Dolnośląski Festiwal Muzyczny, czy Mikołowskie Dni Muzyki.

Bartosz Michałowski przygotował i zaprezentował dotychczas około 250 utworów a cappella. Regularnie podejmuje też współpracę z renomowanymi instytucjami i orkiestrami przy wykonaniach wielu dzieł wokalno-instrumentalnych. W dorobku Bartosza Michałowskiego znajdują się takie kompozycje, jak: Mesjasz i Brockes‑Passion G.F. Händla, motety rodziny Bachów, Magnificat A. Vivaldiego, Completorium i Conductus funebris G.G. Gorczyckiego, Te Deum J. Haydna, Requiem, Msza Koronacyjna, Vesperae solennes de confessore, Thamos – Król Egiptu W.A. Mozarta, Msza łacińska S. Moniuszki, Faust A. Radziwiłła, Harnasie K. Szymanowskiego, Requiem G. Fauré, III Symfonia G. Mahlera, Planety G. Holsta, Carmina Burana C. Orffa, Te Deum A. Pärta, Lux Aeterna M. Lauridsena, Opera Otwarta Universa Jana A.P. Kaczmarka, Sinfonia Antartica Ralpha Vaughana Williamsa i innych.

Artysta ma w dorobku wiele prawykonań m.in. Stabat Mater Andrzeja Koszewskiego, Deutsche Messe Urlicha Harbecke, czy Stabat Mater i Veni Creator Grzegorza Duchnowskiego.

Bartosz Michałowski, jako dyrygent, szef chóru oraz solista wziął udział w nagraniu 20 płyt CD.