Anna Duczmal-Mróz
Anna Duczmal-Mróz po swoim debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką”.
„Ma osobowość i chęć wnikliwego, własnego spojrzenia w muzyczne dzieło” – napisał recenzent „Rzeczpospolitej” podsumowując VII Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Została zauważona jako najciekawsza indywidualność.
Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (studiowała w klasie skrzypiec prof. Krzysztofa Węgrzyna) prowadzonej przez Eiji Oue, na której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs” wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. Oue – podarowując swoją batutę – zaproponował studia dyrygenckie, które odbyła w jego klasie w latach 2001 – 2004. Ukończyła studia dyrygenckie z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze.
W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. Jej wykonanie „Historii żołnierza” Strawińskiego spotkało się z tak wielkim uznaniem, że organizatorzy powtórzyli koncert parę miesięcy później.
W roku 2003 debiutowała w Polsce dyrygując Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą.
W sezonie 2004/2005 była asystentką Eiji Oue w NDR-Radiophilharmonie.
W sezonie 2006/2007 po przesłuchaniach młodych dyrygentów w Filharmonii Narodowej pełniła funkcję dyrygenta-asystenta maestro Antoniego Wita w tejże orkiestrze.
Anna Duczmal-Mróz wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Meksyku I Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Nosprem. Anna występowała w znakomitych salach koncertowych takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Saal, Palais Des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal, Max-Littmanenn Saal w Bad Kissingen oraz na wielu festiwalach w Polsce (m.in. Chopin i Jego Europa, Festival Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena), Niemczech i Ameryce Południowej. Występowała z tak znakomitymi artystami jak Wynton Marsalis i The Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avital, Daniel Hope, Ingolf Wunder, Kirill Troussov.
Od 2009 Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, z którą regularnie koncertuje i dokonuje nagrań muzyki polskiej, które można znaleźć na wielu wydaniach płytowych. jej koncerty transmitowane były przez Polskie Radio oraz NDR. Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX – „Hity XX wieku” pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego.
W latach 2009 – 2016 prowadziła wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz wielkimi pianistami – takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński – Kursy Mistrzowskie w Paderewski Piano Academy.
W 2014 roku Anna prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej.
W 2015 roku polska wytwórnia płytowa DUX wydała płytę z muzyką Sebastiana Krajewskiego nagraną przez Annę wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”. W tym samym roku niemiecka wytwórnia CPO wydała płytę z X Symfonią Mieczysława Weinberga w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” pod jej batutą. Ta płyta otrzymała od Akademii Fonograficznej nominację do nagrody Fryderyk 2016 w kategorii „najlepszy album za granicą”
W 2018 ukazała się jej druga płyta z cyklu płytowego związanego z rejestracją wszystkich dzieł kameralnych Mieczysława Weinberga, nagrywaną wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”.
W 2018 z ogromnym sukcesem zadebiutowała w roli kierownika muzycznego przygotowując premierę opery „Awantura w Recco czyli Drzewko wolności” Macieja Małeckiego do librettta Wojciecha Młynarskiego w Opera Nova.
Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań polskiej muzyki dla Polskiego Radia.
Anna Duczmal-Mróz jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.