„Alexandre to reinkarnacja Liszta. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś grał na fortepianie tak, jak on”
Jerry Dubins (magazyn Fanfare)
W wieku 22 lat Alexandre Kantorow został pierwszym francuskim pianistą, który zdobył złoty medal oraz Grand Prix na prestiżowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego.
Jego koncerty i płyty spotykają się z dużym uznaniem krytyków. Okrzyknięty przez prasę „młodym carem” francuskiej pianistyki, artysta zaczął występować bardzo wcześnie. W wieku zaledwie 16 lat został zaproszony do udziału w festiwalu La Folle Journée w Nantes i w Warszawie z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia i od tego czasu występował z wieloma orkiestrami. Regularnie koncertuje z Valerym Gergievem i Orkiestrą Teatru Maryjskiego.
Alexandre występował w najważniejszych salach koncertowych takich jak Royal Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie, Philharmonie de Paris czy Bozar w Brukseli, a także na najbardziej prestiżowych festiwalach, takich jak la Roque d’Anthéron, Piano aux Jacobins czy Heidelberg.
Jego płyta „À la russe”, wydana przez wytwórnię BIS (BIS-2150), zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym Choc de l’Année (magazyn Classica), Diapason découverte (magazyn Diapason), Supersonic (magazyn Pizzicato) i CD des Doppelmonats (magazyn PianoNews). Dla wytwórni BIS nagrał również koncerty fortepianowe Liszta (BIS-2100) i Saint-Saënsa (BIS-2300) oraz recital z rapsodiami Brahmsa, Bartóka i Liszta (BIS-2380, wrzesień 2020). Za ostatnie nagranie koncertów Saint-Saënsa zdobył nagrody Diapason d’Or i Choc de Classica roku.
W 2019 roku Stowarzyszenie Krytyków Zawodowych wyróżniło go tytułem „Muzycznego Objawienia Roku”. W 2020 roku otrzymał z kolei dwie nagrody „Victoires de la Musique Classique” w kategoriach nagranie roku (Koncert nr 3, 4 i 5 Saint Saënsa) oraz solista-instrumentalista roku.
Alexandre Kantorow uczył się pod kierunkiem takich pedagogów jak Pierre-Alain Volondat, Igor Lazko, Franck Braley i Rena Shereshevskaya.
Alexandre jest stypendystą Fundacji Safran i Banque Populaire.