Tegoroczną odsłonę Akademii Sinfonia Varsovia, projektu przygotowującego młodych muzyków do przesłuchań i gry w orkiestrze, poprzedza publikacja Wirtualnych Studiów Orkiestrowych. Nowatorski cykl instruktażowy, prowadzony przez muzyków Sinfonii Varsovii, porusza zagadnienia techniczne i interpretacyjne repertuaru orkiestrowego. Pierwsze materiały wideo przybliżające tajniki orkiestrówek dostępne są na kanale YouTube instytucji.
Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych muzyków, szukających wysokiej jakości materiałów instruktażowych, tegoroczną Akademię poprzedza publikacja Wirtualnych Studiów Orkiestrowych.
Cykl filmowych poradników prowadzą wykładowcy Akademii Sinfonia Varsovia. Każda z odsłon zawiera omówienia wykonawczych i interpretacyjnych problemów repertuaru wymaganego w obecnej rekrutacji. Baza filmów będzie służyć młodym muzykom przez lata, pozwalając na lepsze przygotowanie się do przesłuchań do orkiestr symfonicznych lub mniejszych zespołów kameralnych. Pierwsze publikacje cyklu dostępne są na kanale YouTube Sinfonii Varsovii, kolejne pojawią się jeszcze w tym miesiącu.
Akademia Sinfonia Varsovia to zapoczątkowany jako pierwszy w Polsce kompleksowy projekt szkoleniowo-warsztatowy przygotowujący młodych muzyków będących u progu kariery zawodowej do przyszłej pracy w najlepszych orkiestrach. W ramach Akademii, w tym roku odbywającej się od końca sierpnia bieżącego roku do 30 czerwca 2021 r., organizowane są zajęcia indywidualne oraz grupowe prowadzone przez koncertmistrzów i liderów Sinfonii Varsovii. Oprócz rozwoju umiejętności wykonawczych i interpretacyjnych uczestnicy projektu mają okazję udoskonalić swoje kompetencje miękkie, a ponadto zapoznać się z zagadnieniami fizjologii gry na instrumencie czy ekspresji scenicznej.
Kluczowym założeniem projektu jest praktyczne przygotowanie młodych adeptów instrumentalistyki do przyszłej pracy w orkiestrze, stąd ważnym elementem Akademii są wspólne koncerty w składach kameralnych, a dla wyróżniających się uczestników możliwość współpracy z Sinfonią Varsovią w charakterze muzyków doangażowanych. Renomę wydarzenia podkreślają wybitni zagraniczni artyści i pedagodzy. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie oboista Ralph van Daal – profesor Konserwatorium w Maastricht.
Sukcesem Akademii są jej absolwenci, nierzadko zawdzięczający projektowi swoje dalsze osiągnięcia artystyczne i zawodowe. „Jako uczestniczka 3. edycji z całą pewnością mogę przyznać, że dzięki uczestnictwu w Akademii nie tylko rozwinęłam swoje umiejętności muzyczne i fletowe, ale przede wszystkim czułam się bardzo dobrze przygotowana do przesłuchań orkiestrowych, co zaprocentowało angażami w profesjonalnych zespołach” – mówi Magdalena Maliszewska, pierwsza flecistka Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. „Udział w Akademii na pewno wzbogacił moje CV artystyczne i pozwolił wyróżnić się na tle innych kandydatów podczas selekcji zgłoszeń na przesłuchania orkiestrowe” – dodaje Izabela Berdy, zastępca solo-oboisty w Magdeburgische Philharmonie-Theater Magdeburg. „Lekcje okazały się bardzo owocne, ponieważ kilka miesięcy po zakończeniu IV edycji udało mi się zdać egzamin do orkiestry Sinfonia Varsovia – wyznaje Adam Siebers, drugi koncertmistrz Sinfonii Varsovii.
Wielu byłych uczestników Akademii Sinfonia Varsovia pracuje obecnie w najlepszych polskich orkiestrach symfonicznych, tj. Narodowa Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Filharmonii Narodowej, NFM Filharmonia Wrocławska czy Sinfonia Varsovia.
Odsłony cyklu Akademia Sinfonia Varsovia. Wirtualne Studia Orkiestrowe dostępne na kanale YouTube Sinfonii Varsovii