W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudiego Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą symfoniczną, zbudowaną wokół rdzenia smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Po tych koncertach ofertę poprowadzenia orkiestry złożyli Menuhinowi ówczesny jej menedżer Franciszek Wybrańczyk i dyrektor Centrum Sztuki Studio Waldemar Dąbrowski. Zespół kierowany przez nowego pierwszego gościnnego dyrygenta niebawem zaczął regularnie koncertować pod nazwą Sinfonii Varsovii – od 1997 współprowadzony przez Krzysztofa Pendereckiego jako dyrektora muzycznego, a następnie artystycznego. Przez lata orkiestra celebrowała ten akt założycielski uroczystymi koncertami urodzinowymi, organizowanymi wiosną w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, jednak jubileusz 40-lecia zdecydowała się uczcić całorocznym urodzinowym cyklem.
Koncerty odbywać się będą w Warszawie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej oraz w Filharmonii Szczecińskiej i Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Sinfonia Varsovia jako jeden z wiodących zespołów orkiestrowych w kraju, szczycący się międzynarodową marką, jest również stałym gościem ważnych polskich i zagranicznych festiwali. W tym roku wystąpi w ramach wydarzeń jubileuszowych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym w La Roque-d’Anthéron, La Folle Journée w Nantes, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Leoša Janáčka w Ostrawie, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Eufoniach oraz Chopin i Jego Europa. Podczas ostatniego z wspomnianych festiwali dokona m.in. wraz z solistą Januszem Olejniczakiem prawykonania Koncertu fortepianowego dyrygenta-kompozytora Jerzego Maksymiuka.
Wśród zaproszonych artystów wystąpią postaci szczególnie istotne dla historii orkiestry: czy to jako jej poprzedni dyrektorzy – jak dyrygent Jerzy Maksymiuk – czy osoby z którymi ma ważne, wieloletnie artystyczne więzi, jak dyrygent Jacek Kaspszyk, pianista Piotr Anderszewski i skrzypek Daniel Hope. Nie zabraknie również innych znaczących nazwisk, których relacja z Sinfonią Varsovią jest krótsza, takich jak wielkie indywidualności Marek Janowski i Pinchas Zukerman oraz znakomici artyści młodszych pokoleń: dyrygenci Alejandro Cantalapiedra, Martijn Dendievel i Henrik Nánási, skrzypkowie Gordan Nikolić, Josef Špaček i Arabella Steinbacher. Co charakterystyczne dla Sinfonii Varsovii jako zespołu przykładającego szczególną wagę do gry kameralnej – w koncertach z Piotrem Anderszewskim, Danielem Hope’em, Gordanem Nikoliciem i Pinchasem Zukermanem występować będzie bez dyrygentów, prowadzona od pulpitu przez solistów.
Historia Sinfonii Varsovii na fotografiach